Proz tagdíj áfája
Thread poster: Attila Magyar
Attila Magyar
Attila Magyar  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:11
English to Hungarian
+ ...
Dec 13, 2014

Kedves fórumozók!

A Proz.com tagdíj befizetésekor a rendszer nem számolt fel nekem áfát. Ez miért lehetett?
Azzal tisztában vagyok, hogy ha EU-s ügyféltől veszek igénybe szolgáltatást vagy tőle vásárolok terméket, akkor azután az áfát nekem kell megfizetnem és bevallanom, de tudtommal a Proz.com nem EU-n belüli ügyfél. Rosszul tudom?

Előre is köszönöm a segítséget!
Attila


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:11
English to Hungarian
+ ...
Saját magad válaszoltál a kérdésedre Dec 13, 2014

A Proz.com New York-i cég, tehát nem számít fel áfát neked, EU-s alanynak.

 
Erzsébet Czopyk
Erzsébet Czopyk  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:11
Member (2006)
Russian to Hungarian
+ ...
SITE LOCALIZER
VAT is apart from the territorial scope of law Dec 13, 2014

Áfatv. területi hatályán kívüli, nincs áfa.

 
János Untener
János Untener  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:11
Member (2010)
English to Hungarian
+ ...
Nekem ezt mutatja Dec 13, 2014

Ezt a képet most készítettem. Nekem automatikusan felszámolja, én is Magyarországon vagyok.

Smiley face


 
Attila Magyar
Attila Magyar  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:11
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Az első lépésnél nekem is ezt mutatja Dec 13, 2014

Ha a Next-re kattintok, akkor viszont már csak akkor mutat áfát, ha az első lépésnél nem adom meg a közösségi adószámom. Mivel én megadtam, utána nem is kellett áfát fizetnem.
Ebből gondolom, hogy közösségen belül szolgáltatásnyújtásról lehet szó, amikor az áfát a szolgáltatás igénybe vevőjének kell fizetnie.
Csak azt nem értem, hogy a Proz.com miért számít közösségen belülinek.


 
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 03:11
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
A GYIK-ben benne van a magyarázat Dec 13, 2014

http://www.proz.com/faq/4027#4027

5-ös és 6-os pont.


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:11
English to Hungarian
+ ...
pár napja fizettem Dec 14, 2014

a VAT-szám meg van adva, nem számítottak fel áfát.

 
Attila Magyar
Attila Magyar  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:11
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Igen, az én esetemben is ez történt Dec 15, 2014

Akkor jól gondolom, hogy a tagdíj után nekem kell befizetnem a 27%-os áfát?

 
Kathrin.B
Kathrin.B  Identity Verified
Local time: 08:11
English to Hungarian
+ ...
Az ok: az Áfa-szabályok változása 2015-től Jan 9, 2015

A korábbiaktól eltérő áfa-kezelést egy uniós áfa-változás okozza.
2015. január 1-től él az ún. MOSS (Mini Egyablakos Rendszer) - részletek a NAV linken.

Vagyis aki megadja az adószámát az előfizetés meghosszabbításakor, azt adóalanyként azonosítja a Proz rendszere, így az előfizetés, mint szolgáltatás után az adót maga az előfizető köteles rendezni fordított adózás keretében a saját magyar áfa-bevallásában.

Aki nem ad meg
... See more
A korábbiaktól eltérő áfa-kezelést egy uniós áfa-változás okozza.
2015. január 1-től él az ún. MOSS (Mini Egyablakos Rendszer) - részletek a NAV linken.

Vagyis aki megadja az adószámát az előfizetés meghosszabbításakor, azt adóalanyként azonosítja a Proz rendszere, így az előfizetés, mint szolgáltatás után az adót maga az előfizető köteles rendezni fordított adózás keretében a saját magyar áfa-bevallásában.

Aki nem ad meg adószámot, azt a rendszer valószínűleg nem tekinti adóalanynak, s ekkor 2015. jan. 1-től a magyar 27% áfát a szolgáltatónak, a Proznak kell felszámítania. A Proz ezt követően a MOSS rendszeren keresztül teljesíti az áfa-kötelezettségét, s a MOSS keretében kerül a magyar áfa magyar adóhatósághoz.

S hogy decemberi hosszabbításnál miért alkalmazza már a Proz a majd csak 2015-től élő szabályokat?

Vélelmezem, hogy a Proz-előfizetés naptári évre szól hosszabítás esetén, ezért a teljesítés legkorábbi időpontja 2015. jan. 1. lehet, amely eseteknél pedig már alkalmazni kell az új szabályokat.

http://nav.gov.hu/nav/ado/afa080101_hatalyos/MOSS__Mini_Egyablakos20140910.html

Remélem, tudtam segíteni.
BÚÉK!
Collapse


 
Attila Magyar
Attila Magyar  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:11
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Köszönöm, így már sok minden érthető. Jan 11, 2015

Időközben feltettem a kérdéseim a NAV ügyfélszolgálatának. Ha érkezik válasz, akkor bemásolom ide.

Kathrin.B wrote:

A korábbiaktól eltérő áfa-kezelést egy uniós áfa-változás okozza.
2015. január 1-től él az ún. MOSS (Mini Egyablakos Rendszer) - részletek a NAV linken.

Vagyis aki megadja az adószámát az előfizetés meghosszabbításakor, azt adóalanyként azonosítja a Proz rendszere, így az előfizetés, mint szolgáltatás után az adót maga az előfizető köteles rendezni fordított adózás keretében a saját magyar áfa-bevallásában.

Aki nem ad meg adószámot, azt a rendszer valószínűleg nem tekinti adóalanynak, s ekkor 2015. jan. 1-től a magyar 27% áfát a szolgáltatónak, a Proznak kell felszámítania. A Proz ezt követően a MOSS rendszeren keresztül teljesíti az áfa-kötelezettségét, s a MOSS keretében kerül a magyar áfa magyar adóhatósághoz.

S hogy decemberi hosszabbításnál miért alkalmazza már a Proz a majd csak 2015-től élő szabályokat?

Vélelmezem, hogy a Proz-előfizetés naptári évre szól hosszabítás esetén, ezért a teljesítés legkorábbi időpontja 2015. jan. 1. lehet, amely eseteknél pedig már alkalmazni kell az új szabályokat.

http://nav.gov.hu/nav/ado/afa080101_hatalyos/MOSS__Mini_Egyablakos20140910.html

Remélem, tudtam segíteni.
BÚÉK!


 
Attila Magyar
Attila Magyar  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:11
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Megérkezett a NAV válasza Mar 14, 2015

Bemásolom a válaszlevél lényegi részét:

"Vagyis a belföldi adóalany által igénybevett (belföldi székhelyéhez, telephelyéhez kötodo) minden olyan szolgáltatás, amelyre nézve nincs nevesítve különös szabály, belföldön adóköteles, a megfelelo belföldi adómértékkel számított adó terheli, vagy adott esetben adómentesség vonatkozik rá.

Ha tehát a belföldön gazdasági céllal letelepedett adóalany a foszabály szerint belföldön tel
... See more
Bemásolom a válaszlevél lényegi részét:

"Vagyis a belföldi adóalany által igénybevett (belföldi székhelyéhez, telephelyéhez kötodo) minden olyan szolgáltatás, amelyre nézve nincs nevesítve különös szabály, belföldön adóköteles, a megfelelo belföldi adómértékkel számított adó terheli, vagy adott esetben adómentesség vonatkozik rá.

Ha tehát a belföldön gazdasági céllal letelepedett adóalany a foszabály szerint belföldön teljesülo szolgáltatásban megrendeloi pozícióban vesz részt és a szolgáltatást adóköteles, e szolgáltatás után az áfa fizetési kötelezettség ot terheli, amennyiben a szolgáltatást nyújtó adóalany belföldön gazdasági céllal nem telepedett le, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye nincs belföldön (Áfa tv. 140. § a) pont).

Abban az esetben, ha az alanyi adómentes adóalany úgy vesz igénybe adóköteles szolgáltatást külföldi adóalanytól, hogy az igénybe vett szolgáltatás teljesítési helye - az Áfa tv. 37-49. §-ainak megfelelo alkalmazásával - belföldre esik, akkor nem járhat el alanyi adómentes minoségében (Áfa tv. 193. § (3) bekezdés). Ez azt jelenti, hogy a másik országban letelepedett szolgáltatásnyújtó adóalany helyett az alanyi adómentes adóalany - mint igénybevevo - saját nevében áfa felszámítására, bevallására és fizetésére lesz kötelezett az igénybe vett szolgáltatás kapcsán (Áfa tv. 193. § (3) bekezdésének, 140. §). Ezt a saját név alatt felszámított áfát azonban az alanyi adómentes adóalany - tekintettel arra, hogy annak igénybe vétele alanyi adómentesként végzett adólevonásra nem jogosító adómentes tevékenységhez történik - nem helyezheti levonásba (Áfa tv. 195. § (1) bekezdés).
"

Tehát, ha fizetéskor megadom a közösségi adószámomat, akkor a rendszer nem számol fel nekem áfát, azonban azt nekem be kell fizetnem a NAV-nak a következő hónap 20-ig. Emellett be is kell vallanom azt az ?65-ös nyomtatványon. Mivel a Proz.com székhelye EU-n kívül van, a bevallásban "harmadik országból igénybe vett szolgáltatás" sorba (azt hiszem ez a 27-es sor) kell beírni az összeget.

Ha fizetéskor nem adom meg a közösségi adószámomat, akkor a proz rendszere automatikusan felszámolja a magyar áfát, és be is fizeti azt, így ilyenkor nincs teendő ezzel kapcsolatban.

A Proz.com-nak van egy EU-s jelzésű adószáma is, ami itt található: http://cdn2.proz.com/file_resources/other/f3471571b41f7c013cd0397910941498_Bestaetigung_Registrierung_ProZcom_engl.pdf

Az áfaösszesítő-nyilatkozatba (?A60-as nyomtatvány) azonban nem lehet EU-s kezdetű adószámot beírni, ezért is kell harmadik országból igénybe vett szolgáltatásként bevallani ezt.
Itt egy cikk is az EU-s jelzésű adószámokkal kapcsolatban:
http://www.adonavigator.hu/blog/teendok-az-eu-jelzesu-kozossegi-adoszam-eseten.html

Remélem másoknak is segítettem.

Attila
Collapse


 
Erzsébet Czopyk
Erzsébet Czopyk  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:11
Member (2006)
Russian to Hungarian
+ ...
SITE LOCALIZER
mimimi? Apr 26, 2015

Havi áfás vagyok, a ProZ-nak van EU-s adószáma, nekem is, áfa sehol. Mit kellene bevallanom? Az EU áfamentes számla mellé odateszem a két áfaszám érvényességi pépörjét (VIES rendszerből lehúzható 2 perc alatt - EU közösségi adószám: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies
és nem fizetek NAV Anyónak egy plusz petákot sem, kap tőlem is épp eleget.)

[Módosítva: 2015-04-26 23:12 GMT]


 
Erzsébet Czopyk
Erzsébet Czopyk  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:11
Member (2006)
Russian to Hungarian
+ ...
SITE LOCALIZER
mimimi? Apr 26, 2015

Havi áfás vagyok, a ProZ-nak van EU-s adószáma, nekem is, áfa sehol. Mit kellene bevallanom? Az EU áfamenetes számla mellé odateszem a két áfaszám érvényességi pépörjét (Vies rendszerből lehúzható 2 perc alatt - EU közösségi adószám: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies
és nem fizetek NAV Anyónak egy plusz petákot sem, kap tőlem is épp eleget.)


 
Attila Magyar
Attila Magyar  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:11
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Az áfát valakinek meg kell fizetnie. Apr 27, 2015

Ha én EU-n belüli, külföldi cégnek számlázok fordítást, akkor rá kell írnom a számlára, hogy az áfa fizetési kötelezettség őt terheli.
Itt ugyanez a helyzet, csak fordítva. Én veszek igénybe szolgáltatást EU-s adóalanytól, ezért az áfát nekem kell megfizetni.

Egyébként a Vies rendszerben nem lehet lekérni a proz.com közösségi adószámának érvényességét, mivel az "EU" előtaggal kezdődik (EU276000137).

Még egyszer belinkele
... See more
Ha én EU-n belüli, külföldi cégnek számlázok fordítást, akkor rá kell írnom a számlára, hogy az áfa fizetési kötelezettség őt terheli.
Itt ugyanez a helyzet, csak fordítva. Én veszek igénybe szolgáltatást EU-s adóalanytól, ezért az áfát nekem kell megfizetni.

Egyébként a Vies rendszerben nem lehet lekérni a proz.com közösségi adószámának érvényességét, mivel az "EU" előtaggal kezdődik (EU276000137).

Még egyszer belinkelem, hogy mi a teendő akkor, ha olyan számlát fogadunk be, amin "EU" kezdetű közösségi adószám van feltüntetve: http://www.adonavigator.hu/blog/teendok-az-eu-jelzesu-kozossegi-adoszam-eseten.html
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Proz tagdíj áfája






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »