Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8] >
Skrill deneyimleriniz
Thread poster: Mustafa C. KATI
Mustafa C. KATI
Mustafa C. KATI  Identity Verified
Türkiye
Local time: 16:32
English to Turkish
+ ...
May 17, 2014

Merhaba değerli meslektaşlarım.

Aranızda Skrill kullanan var mı? Skrill hesabınızdan banka hesabınıza para çektiğinizde paranızı tam olarak alabiliyor musunuz?

Genelde Paypal ile çalışıyorum ancak 2 müşterimin isteği üzerine Skrill hesabı açtım. Ve çok farklı bir uygulamayla karşılaştım.

Geçenlerde 50 dolarlık bir meblağı çektim deneme amaçlı ve yalnızca 33 dolar ulaştı hesabıma. Skrill komisyon almamış, bankam (
... See more

Aranızda Skrill kullanan var mı? Skrill hesabınızdan banka hesabınıza para çektiğinizde paranızı tam olarak alabiliyor musunuz?

Genelde Paypal ile çalışıyorum ancak 2 müşterimin isteği üzerine Skrill hesabı açtım. Ve çok farklı bir uygulamayla karşılaştım.

Geçenlerde 50 dolarlık bir meblağı çektim deneme amaçlı ve yalnızca 33 dolar ulaştı hesabıma. Skrill komisyon almamış, bankam (işbankası) komisyon almamış, ama hesaba ulaşan rakam 33 dolar. Skrill ile görüştüm, aracı bankaların kesinti yapabileceği şeklinde bir açıklama getirdiler. %35 gibi bir rakama tekabül eden bu oran bana inanılması güç geldi. Sizlerde durum nedir acaba?

NOT: Müşteri banka hesabıma değil Skrill hesabıma ödeme yaptı. Ben Skrill hesabımdan banka hesabıma para çekme işlemi yaptım.
Collapse

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Deneyim May 18, 2014

Mustafa C. KATI wrote:

Geçenlerde 50 dolarlık bir meblağı çektim deneme amaçlı ve yalnızca 33 dolar ulaştı hesabıma. Skrill komisyon almamış, bankam (işbankası) komisyon almamış, ama hesaba ulaşan rakam 33 dolar. Skrill ile görüştüm, aracı bankaların kesinti yapabileceği şeklinde bir açıklama getirdiler. %35 gibi bir rakama tekabül eden bu oran bana inanılması güç geldi. Sizlerde durum nedir acaba?

NOT: Müşteri banka hesabıma değil Skrill hesabıma ödeme yaptı. Ben Skrill hesabımdan banka hesabıma para çekme işlemi yaptım.

Ben de arada bir müşteri isterse Skrill kullanmak zorunda kalıyorum. Ve sizin gibi İş Bankası'yla çalışıyorum. Skrill çektiğiniz paranın %2sini komisyon olarak alır, bu kesin. Ancak ben bugüne kadar Skrill'den İş Bankası hesabıma para gönderilirken "aracı bir banka"nın para transferinde araya girdiğine rastlamadım. Bence bu durum söz konusu olmamalı.

Ancak şu olabilir: Sizin müşteriniz Skrill'e para aktarmak isterken araya aracı banka girerse bu kesinti ancak o zaman mümkün olabilir, diye düşünüyorum.

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Skrill Etik kurallara uymayan bir şirket May 18, 2014

Skrill bana gönderilen paralar ne cinsinden olursa olsun onu internette Türk Lirasına dönüştürüyor ve para Skrill hesabımda hep Türk Lirası olarak gösteriliyor.
Yani gelen parayı kendisi otomatik olarak düşük kurdan Türk Lirasına dönüştürüyor.

Para çekme kısmına gelirsek...
Skrill hesabındaki Türk Lirasını çekmeye kalkınca bu sefer en yüksek kurdan o parayı EURO'ya dönüştürüyor.

Bu etik olmayan bir davranış.
... See more
Skrill bana gönderilen paralar ne cinsinden olursa olsun onu internette Türk Lirasına dönüştürüyor ve para Skrill hesabımda hep Türk Lirası olarak gösteriliyor.
Yani gelen parayı kendisi otomatik olarak düşük kurdan Türk Lirasına dönüştürüyor.

Para çekme kısmına gelirsek...
Skrill hesabındaki Türk Lirasını çekmeye kalkınca bu sefer en yüksek kurdan o parayı EURO'ya dönüştürüyor.

Bu etik olmayan bir davranış.

Bu nedenle de Skrill ile müşterim için kolaylık sağlayan tek ödeme şekli olmadıkça çalışmıyorum.
Onların hiç gerek yokken paramı bir kaptan bir kaba su gibi boşaltıp miktarını azaltmaları çok gururuma dokunuyor.
Parasında olduğumdan değil, bu gezegende ucu kötülüğe ve karanlığa çıkan bir uygulamanın varlığını sürdürmesinden dolayı.

Mümkün olduğunca PayPal ile çalışmalarını öneririm herkese.

Selamlar,
M. Ali
Collapse

Erhan Aksu

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Deneyim-2 May 18, 2014

İş Bankası'nda döviz hesabım var ve SKrill'den para aktarmaları yine aynen döviz olarak bu döviz hesabıma sıkıntısız ve (%2 ücret hariç) kesintisiz gönderiliyor. PayPal sadece TL hesabıma para gönderimi yapabiliyor ve bu esnada oldukça düşük kur uyguluyor, PayPal'ın talep ettiği gönderim ücreti de Skrill'den daha yüksek; bunlar benim şahsen edindiğim tecrübeler. Zamanla siz de, sizin için hangi para gönderim şeklinin daha uygun olduğunu anlayacaksınız. Bunu te... See more
İş Bankası'nda döviz hesabım var ve SKrill'den para aktarmaları yine aynen döviz olarak bu döviz hesabıma sıkıntısız ve (%2 ücret hariç) kesintisiz gönderiliyor. PayPal sadece TL hesabıma para gönderimi yapabiliyor ve bu esnada oldukça düşük kur uyguluyor, PayPal'ın talep ettiği gönderim ücreti de Skrill'den daha yüksek; bunlar benim şahsen edindiğim tecrübeler. Zamanla siz de, sizin için hangi para gönderim şeklinin daha uygun olduğunu anlayacaksınız. Bunu tespit ettikten sonra müşterilerizden, sizin için en uygun olan para transfer şeklini talep ediniz, bu genelde kabul ediliyor; özellikle Avrupalı bürolar bu konuda oldukça esnek olabiliyor.Collapse

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Bana da May 18, 2014

para Garanti Bankası aracılığıyla geldi ve 50 € 33 € olarak geldi bir de banka yıllık € hesabı komisyonu geçmiş toplamda 19 küsür €' ya düştü. Ben tabi isyan ederek 3 ay boyunca Skrille yazışmalar yaptım -ceo'ya doğrudan yazarak (Siegfried Heimgaertner= [email protected])interpole şikayet edeceğime dair te... See more
para Garanti Bankası aracılığıyla geldi ve 50 € 33 € olarak geldi bir de banka yıllık € hesabı komisyonu geçmiş toplamda 19 küsür €' ya düştü. Ben tabi isyan ederek 3 ay boyunca Skrille yazışmalar yaptım -ceo'ya doğrudan yazarak (Siegfried Heimgaertner= [email protected])interpole şikayet edeceğime dair tehditler de dahil- ama orada müşteriyle iyi şekilde ilgilenen ve ayda 1-2 kere İstanbul'a gelen bir tek Kamelia adlı bir arkadaş yardımcı oldu ([email protected]) gerçi Türkiye'de büroları da var (sanırım bu arkadaş telefonunu kaybettim: https://www.facebook.com/acdedeoglu?fref=pb&hc_location=friends_tab ). Bu arada çalıştığım şirketin Skrill'e geçme sebebi de Paypal'da yüklü bir meblağın transfer sırasında kayba uğramalarıydı.

[Edited at 2014-05-18 08:17 GMT]
Collapse

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Skrill'den tüm transferler EURO gidiyor May 18, 2014

Haluk Erkan wrote:

İş Bankası'nda döviz hesabım var ve SKrill'den para aktarmaları yine aynen döviz olarak bu döviz hesabıma sıkıntısız ve (%2 ücret hariç) kesintisiz gönderiliyor. PayPal sadece TL hesabıma para gönderimi yapabiliyor ve bu esnada oldukça düşük kur uyguluyor, PayPal'ın talep ettiği gönderim ücreti de Skrill'den daha yüksek; bunlar benim şahsen edindiğim tecrübeler. Zamanla siz de, sizin için hangi para gönderim şeklinin daha uygun olduğunu anlayacaksınız. Bunu tespit ettikten sonra müşterilerizden, sizin için en uygun olan para transfer şeklini talep ediniz, bu genelde kabul ediliyor; özellikle Avrupalı bürolar bu konuda oldukça esnek olabiliyor.

Skrill'den giden tüm transferler EURO gidiyor zaten.
İsteseniz de TL çıkartamazsınız oradan.

Size birisi ne cinsinden para gönderirse göndersin o para TL'ye dönüşüyor Skrill içinde.
Ve hiç de yüksek bir kurdan dönüşmüyor.

Hesabınızda TL olarak duran parayı banka hesabıma yatır dediğiniz de ise zaten TL'ye dönüştürdüğü parayla (EURO ile) yeniden yüksek kurdan EURO satın alıp gönderiyor.

Ortada büyük bir dolandırıcılık var.
Denemek için birinden size 100 Euro göndermesiniz isteyin.
100 EURO'yu muhtemelen 260 TL civarı bir tutar yapıp hesabınıza sokacak.
Sonra da iş bankasına çekmeyi deneyin 260 TL'yi.
Onla da 85-90 EURO alırsınız. Fazla alabileceğinizi sanmam.
Yani 100 EURO'nuzu size hiçbir şey yapmadan eritti.
Çekmeye kalkınca da bir de yüzde alacak.

Burada kur dönüşümünde baz aldıkları şey de kendi takdirleri olduğunu söylüyorlar.

Bölüm 14.4’ün ilk iki cümlesi şu şekildedir:

“Her para birimi değişikliğinde biz “Ücretler” bölümünde belirtilen gün içerisinde düzenli olarak güncellenen bize ait para çevirme ücretlerimizi uygulayacağız. Alım satım kurlarındaki değişiklik anında ve haber vermeksizin yapılır.”

Bölüm 14.5’in üçüncü cümlesi şu şekildedir:

“Ücretler bakiyeden veya farklı bir para biriminde yapılan bir işlemden düşerse, Euro cinsinden ilgili ücret tutarı o an için geçerli olan “Ücretler” bölümünün “Para Çevirme Ücretleri” altında belirtilen toptan alım satım kurlarına bağlı olarak diğer para biriminin eşdeğer ücretine dönüştürülecek ve ondan sonra düşülecektir.”

Burada avantaj tam olarak nerede?

Döviz olarak gönderilen parayı hesabınızda yine döviz olarak tutmanın bir yolunu mu buldunuz?
Eğer öyle bir yol bulmuşsanız avantajlı.
Ancak bildiğim kadarıyla yapmıyorlar bunu. Ülkeniz neresi ise o ülkenin parasına dönüştürüyorlar hesabınızı otomatik olarak.

FATİH ORUÇ

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Görsel May 19, 2014

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Evet May 19, 2014

Haluk Erkan wrote:

Evet Haluk Bey sizin için dediğiniz gibi avantajlı o zaman.
İlginç.
Paraları TL'ye dönüştürmesini nasıl engelliyorsunuz Skrill'in?

Selamlar,

M. Ali

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Şekil A May 19, 2014

Ali Bayraktar wrote: Paraları TL'ye dönüştürmesini nasıl engelliyorsunuz Skrill'in?

Engelleme diye bir şey sözkonu değil, Skrill'e kayıtlı EUR hesabını tıklıyorum ve para Skrill'de kayıtlı olan bu hesaba sorunsuz bir şekilde İş Bankası'na gönderiliyor (bknz. şekil A). Hepsi bu!

Skrill'de özel müşteri falan da değilim, normal sıradan bir müşteriyim. Ve bu sıralar pek nadir kullanıyorum, çünkü müşteriler banka hesabına direkt transfer yapmayı tercih ediyorlar. İşte bu durumda kimi zaman -müşterinin çalıştığı bankaya bağlı olarak- "aracı banka ücreti" (genelde 25 EUR) kesiliyor. Benim tecrübelerim böyle...

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Normalde böyle olmuyor da May 19, 2014

Haluk Erkan wrote:

Ali Bayraktar wrote: Paraları TL'ye dönüştürmesini nasıl engelliyorsunuz Skrill'in?

Engelleme diye bir şey sözkonu değil, Skrill'e kayıtlı EUR hesabını tıklıyorum ve para Skrill'de kayıtlı olan bu hesaba sorunsuz bir şekilde İş Bankası'na gönderiliyor (bknz. şekil A). Hepsi bu!

Skrill'de özel müşteri falan da değilim, normal sıradan bir müşteriyim. Ve bu sıralar pek nadir kullanıyorum, çünkü müşteriler banka hesabına direkt transfer yapmayı tercih ediyorlar. İşte bu durumda kimi zaman -müşterinin çalıştığı bankaya bağlı olarak- "aracı banka ücreti" (genelde 25 EUR) kesiliyor. Benim tecrübelerim böyle...

Haluk bey sormamı mazur görün.
Anlamak için soruyorum ve diğerlerine de faydası olsun diye.
Yoksa yanlış bir şey ifade ettiğiniz iması hiç yapmıyor öyle anlaşılmasın.

Yalnız bu Moneybookers (Skrill) eğer Türkiye'den kayıtlı iseniz size EURO hesabı vermiyor.

Sizin yaşadığınız yeri biliyorlar mı? Pasaport ve adres teyidi oldu mu?

Beni 3 senedir Türk Lirasına dönüştürüp tekrar Euro alma yüzünden paramı pul ediyorlar bunlar hep.

Bunu onlara yazdım benim geçerli para birimimi EURO yapın dedim ve yaşadığınız ülke nedeniyle yapamıyoruz dediler.

Bana kim hangi dövizle para gönderirse göndersin anında TL'ye dönüşüyor.
Ve o TL'yi çekmeye çalıştığımda o zamanda EURO'ya dönüşüyor.
Ve bu işlem benim paralarımı hep pul ediyor.

FATİH ORUÇ

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Skrill'de TL Hesabının, EURO hesabına dönüştürülmesi. May 29, 2014

Haluk Beyin hesabını gördükten sonra Skrill ile yazışma trafiği başlattım.
Bu trafikten elde edilen sonuçları burada paylaşmam herkes için faydalı olacaktır.

Skrill'de (MoneyBookers yani) bazı hesapların Euro bazılarının TL olmasının nedeni hesap açılırken veya hesap bilgileri doğrulanırken (adres, kimlik vs) bulunulan ülkenin para biriminin uygulanması.
Ben hesap açılırken TL seçmediğimden benim durumumda adres ve kimlik teyidi yaparken
... See more
Haluk Beyin hesabını gördükten sonra Skrill ile yazışma trafiği başlattım.
Bu trafikten elde edilen sonuçları burada paylaşmam herkes için faydalı olacaktır.

Skrill'de (MoneyBookers yani) bazı hesapların Euro bazılarının TL olmasının nedeni hesap açılırken veya hesap bilgileri doğrulanırken (adres, kimlik vs) bulunulan ülkenin para biriminin uygulanması.
Ben hesap açılırken TL seçmediğimden benim durumumda adres ve kimlik teyidi yaparken sistemde değişim oldu. Yani EURO olan hesabım TL oldu.

Bu işlem 2007 yılında gerçekleşmiş. O tarihten bu yana yaptığım her işlem benim için çok külfetli oldu.
Bu detayları geçip çözüme gelelim.

TL hesapların EURO'ya dönüşümü için Skrill tarafından önerilen çözüm şöyle:

TL hesabı olan kişiler EURO para cinsinden ikinci bir hesap açıyor.
İkinci hesap farklı bir e-posta adresiyle olmalı.
İkinci hesap doğrulandıktan sonra Skrill'e önceki TL hesabının silinmesini isteyen bir yazı yazıyor. Skrill gerekli kimlik doğrulamayı yaptıktan sonra önceki TL hesabını siliyor. TL hesabınızda bakiye varsa o bakiye EURO alım tarifesi üzerinden yeni hesabınıza aktarılıyor.

Kısaca durum böyle.
Haluk beye bu konuda teşekkürler.

Selamlar

M. Ali
Collapse

FATİH ORUÇ

Türkiye
Turkish to English
+ ...
Başlık "Skrill Kabuslarınız" olmalıydı. Jun 24, 2014

Önce bir müşterimin 50 € yollaması ve bu paranın banka hesabıma 19 € olarak transfer olması ve uzun yazışmalardan sonra-adamların resmen sallama ve dalga geçmelerinden sonra- -ceo'ya doğrudan yazarak (Siegfried Heimgaertner= [email protected]) 3 gün içinde parayı hesabımda görmezsem bir Türk polis çevirmeni olarak kendilerini İnterpole şikayet ederek başlarına ciddi dert açacağ�... See more
Önce bir müşterimin 50 € yollaması ve bu paranın banka hesabıma 19 € olarak transfer olması ve uzun yazışmalardan sonra-adamların resmen sallama ve dalga geçmelerinden sonra- -ceo'ya doğrudan yazarak (Siegfried Heimgaertner= [email protected]) 3 gün içinde parayı hesabımda görmezsem bir Türk polis çevirmeni olarak kendilerini İnterpole şikayet ederek başlarına ciddi dert açacağımı söyledikten sonra müşteriyle iyi şekilde ilgilenen ve ayda 1-2 kere İstanbul'a gelen-Türkçe ve süper İng. bilen Kamelia adlı bir arkadaş yardımcı olmuştu ve([email protected]) bir şekilde para geldi ve Türkiye'de ilk defa bana mahsus Skrill Bankamatik gönderdiler ( o da 3 aylıkmış kullanmadan bitti-herhangi Mastercardla çalışan bir banka şubesinden gelen para çekilebiliyor- sanırım 1 sene sonra Türkiye'ye gelecek) yine bir müşteri bana yaklaşık 33 € gönderdi ve bu para bugünde banka hesabıma 5 € olarak devredildi.Kamelia'ya durumu yazarak beni kabustan uyandırmasını söyledim bakalım ne olacak. Paypal gibi sıkıntısız çalışsalar ne zarar görecekler anlamış değilim.

[Edited at 2014-06-24 15:14 GMT]
Collapse

Türkiye
Turkish to English
+ ...
Kamelia, the life ring Jun 24, 2014

tam can simidi gibi bayan Ödememi yaptı. Yanıtım da "İnşallah Skrill sorunlarını halleder zira sadece sen orada olduğun için çalışmayı hak eden bir kurum" oldu.

[Edited at 2014-06-25 13:23 GMT]

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
transfer Mar 11, 2015

Her iki şirketle de hiç çalışmadım (paypal ile Translatus'tan "kötü deneyimlerimiz oldu"
dendiğinden. Fakat AB, US,Kanada için Western Union Moneysenders iyi bir alternatif.
Şimdilik (sermaye bu bilinmez) sizden hiç masraf alınmıyor, ertesi gün paranız WU acentesi olan sürüyle bankadan (PTT ödemeyi yanlız TL cinsinden ve herhalde ülkedeki en berbat kurla yapıyor) çekilebiliyor.
Bilgi olarak (para gönderecek şirkete söylenecek) adınız ve adresinizi i
... See more
Her iki şirketle de hiç çalışmadım (paypal ile Translatus'tan "kötü deneyimlerimiz oldu"
dendiğinden. Fakat AB, US,Kanada için Western Union Moneysenders iyi bir alternatif.
Şimdilik (sermaye bu bilinmez) sizden hiç masraf alınmıyor, ertesi gün paranız WU acentesi olan sürüyle bankadan (PTT ödemeyi yanlız TL cinsinden ve herhalde ülkedeki en berbat kurla yapıyor) çekilebiliyor.
Bilgi olarak (para gönderecek şirkete söylenecek) adınız ve adresinizi istiyorlar.Firmaya da
ödemesini yapınca size bildirilmek üzere parayı çekerken kullanacağınız kodu bildiriyorlar. İyi Tarafı gönderenden cüzi bir miktar almaları (eskiden win -win derlerdi)
Tek zor tarafı daha once bilmedikleri için size:( But our company policy is....)diye ikna edilinceye kadar sabrınızı ölçmenize yarayacak vır vırı eden müşteriler. Onlarında uyanık olanları hiç uzatmıyor.Eninde sonunda (düşük kesinti) kendisinin de çıkarı olduğuna ikna oluyor. Sistem bu şekliyle
eski Varşova Paktı ülkelerinde, AB ve NATO üyesi olmuşlarsa da şimdilik yaramaz, çok pahalı.
Collapse

Taner Tanrıöver
Taner Tanrıöver  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
paypal vs skrill Mar 17, 2015

Aslında ben de tam tersine Skrill'de hiç sorun yaşamıyorum ama Paypal'dan fazlasıyla şikayetçiyim. Skrill hesabıma genelde USD olarak gelen tutarı sadece 2-3 dolar gibi mütevazı bir ücret ödeyerek Türk bankasındaki USD hesabıma çekiyorum.

Paypal'da ise bakiyem USD olarak görünse bile USD hesabı yerine sadece TL hesabına para çekebiliyorum ve bu para çekilirken tedavüldeki kurun neredeyse 11-12 kuruş altında saçmasapan bir kurdan TL'ye dönüştürülüyor
... See more
Aslında ben de tam tersine Skrill'de hiç sorun yaşamıyorum ama Paypal'dan fazlasıyla şikayetçiyim. Skrill hesabıma genelde USD olarak gelen tutarı sadece 2-3 dolar gibi mütevazı bir ücret ödeyerek Türk bankasındaki USD hesabıma çekiyorum.

Paypal'da ise bakiyem USD olarak görünse bile USD hesabı yerine sadece TL hesabına para çekebiliyorum ve bu para çekilirken tedavüldeki kurun neredeyse 11-12 kuruş altında saçmasapan bir kurdan TL'ye dönüştürülüyor ve sırf bu yüzden 100 dolar başına 10 TL civarı zarar ediliyor zaten. Para Paypal hesabına geldiğinde de ayrı bir kesintiye uğruyor önceden.

Ayrıca Skrill transferleri genelde aynı gün hatta 10-15 dakikada hesabıma geçerken Paypal transferleri için bazen 1 haftadan fazla beklenmesi de cabası..
Collapse

Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Skrill deneyimleriniz

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »