Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >
Off topic: Yemek Kültürümüz ve Recipe Modification
Thread poster: Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 15:10
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Döner Marinesi Dec 22, 2004

Sagolsun, Xola'nin mesajlarindan birinde doner marinesinden bahsediliyordu. Doneri degisik malzeme ile marine edenler var.

Ya da daha genel soylersek et marinesini farkli farkli yapmak mumkun. Unutmamak gerek her marine ekndine ozgu bir lezzet verir. Yemegi yemek yapan, ona kimlik kazandiran en buyuk faktor de lezzetidir. Diger uc faktoru bu thread'in ilk mesajinda da zikretmistik.

Her neyse bir kac farkli marineden bahsedeyim.
Ben genelde fazla cesitlendirmiyor
... See more
Sagolsun, Xola'nin mesajlarindan birinde doner marinesinden bahsediliyordu. Doneri degisik malzeme ile marine edenler var.

Ya da daha genel soylersek et marinesini farkli farkli yapmak mumkun. Unutmamak gerek her marine ekndine ozgu bir lezzet verir. Yemegi yemek yapan, ona kimlik kazandiran en buyuk faktor de lezzetidir. Diger uc faktoru bu thread'in ilk mesajinda da zikretmistik.

Her neyse bir kac farkli marineden bahsedeyim.
Ben genelde fazla cesitlendirmiyorum marineyi. Dondurulmamis taze eti servis sekline gore dograyip, sonra biraz kekik, daha az kara biber ve zeytin yagina bulayip, bekletirim. Pisirmeye baslamadan hemen once de tuzunu atar ve mangala veya tavaya....

Misafirim geliyor ise bu icerige makinadan gecirilmis sogan ilave ederim. Sogani da zeytinyagindan once karistiririm. Biraz bekler, sonra yagi ilave ederim.

Lezzetini degistirmek istersem yerine gore pul biber, defne yapragi, sarmisak, corek otu unu, bir kac damla limon, yogurt, sut vs yi de ilave ettigim olur. Yanlis anlamayin bunlarin sadece bir tanesini eklerim her defasinda.

Doner marinesi icin de cekilmis sogana buladiktan sonra defne veya kekile biraz dinlendirip beklettikten sonra uzerini basacak kadar sut ile geceletmek en iyi olur derim.

Et pisirirken kuvvetli ateste pisirmek lazim gelir. Yani tavaya veya mangala attiginiz et eger bir kac dakikada pismiyorsa, mangal uzerinde duruken sahranin ortasinda duran bedevi cadirinin onundeki ocak tasi gibi oluverir de ne yediginizi de anlamazsiniz. Iste bu yuzden sogan, sut, limon, cekilmis domates gibi malzemeler ortamdaki su miktarini artirmak, yag ise pisme sirasinda suyun daha hizli ayrilmasini engellemek ve sesli olarak pismesini saglamak icindir.

Pisiriken de yerken de zevk almaniz dilegiyle,

Nizamettin Yigit
Collapse

lagunali
lagunali
Local time: 08:10
Turkish to English
+ ...
Tatlı Dec 29, 2004

Fazla el oyalamayan guzel bir tatli tarifi verebilecek olan var mi? Turk Mutfagindan olursa cok makbule gecer.

[Subject edited by staff or moderator 2004-12-29 21:11]

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Kaymacina Dec 29, 2004

Merhabalar Nefise hanim,

Fazla el oyalamayan ve guzel... Bu gruba giren pek cok tarif soylenebilir...

Ben kolay ve hizli olabileceklerden birisi olarak "kaymacina" soyleyebilirim.

5 Yumurta
1 lt kadar sut
1/2 lb seker
1 paket veya 1 table spoon toz vanilin* (istege gore diger tatlandiricilar veya koku vericiler kullanilabilir).

- Yumurtalari iyice cirpiniz
- Sonra uzerine sekeri ilave ediniz cirpmaya devam ediniz. (~10
... See more
Merhabalar Nefise hanim,

5 Yumurta
1 lt kadar sut
1/2 lb seker
1 paket veya 1 table spoon toz vanilin* (istege gore diger tatlandiricilar veya koku vericiler kullanilabilir).

- Sonra uzerine sekeri ilave ediniz cirpmaya devam ediniz. (~10 dk, iyice kopurmesini saglayiniz )
- Sonra vanilya'yi ilave ediniz.
- Yavas yavas sutu ilave edip cirpmaya devam ediniz.
- Uygun bir kaba koyup firina veriniz.

Firin sicakligi 175 oC
Firinda sutlac misali uzeri karamelize oluncaya kadar pisiriniz.
Sonra firindan cikarip oylece sogumaya birakiniz.

Sogudauktan sonra keserek** servis yapabilirsiniz.
Rengi sari tonlu oldugundan yanina bir dilim veya bir miktar kirmizi meyve ile dekore edip servis yapmaniz tavsiye olunur.

* Dilerseniz, portakal suyu, limon suyu, nar tanesi, kahve veya cukolata ile degisik tadlar deneyebilirsiniz. Portakal suyu kullancak iseniz, 1 cay bardagi portakal suyu eklerken bir o kadar sutu eksiltirseniz kivamini bozmamis olursunuz.
Dekorasyon icin; tarcin, dovulmus kuruyemis (fistik, findik vs), de kullanilabilir...

**Sicak keserseniz sulanabilir!

Afiyet olsun

Tarif'de yapacaginiz degisikliklere ilginc bir ornek onerimi soylemek icin edit ettim. Hindistan cevizi suyu kullanarak biraz keskince ama farkli bir tad elde etmeniz mumkun. Tabi deneyerek en hosa gideni bulmak da mumkun. Ancak ben olsaydim en azindan bir defa yalin haliyle yapar, ondan sonra degisiklikleri denerdim.

[Edited at 2004-12-29 22:59]
Collapse

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Kokoreç Üzerine Dec 29, 2004

Kokorec mevzuu gectı
ikten berı aklımda bu konuda da yazayım ıstedım ama bır turlu fırsat olmamıştı. Kokorec hastasi olmamakla birlikte insanlarin neyi yeyip yemedigine de karismam.

Batililarin sakadatlar uzerine bir allerjisi var. Hakli veya ticari pek cok gerekceden oturu sakadatlarin ilk elden ve dogrudan tuketiciye ulasmasina engel oluyorlar.

Bati'da buyuk mezbahalarin hic birisi sakadatlari vermez... Hepsi gider... Nereye gider derseniz cevap kelim
... See more
Kokorec mevzuu gectı
ikten berı aklımda bu konuda da yazayım ıstedım ama bır turlu fırsat olmamıştı. Kokorec hastasi olmamakla birlikte insanlarin neyi yeyip yemedigine de karismam.

Batililarin sakadatlar uzerine bir allerjisi var. Hakli veya ticari pek cok gerekceden oturu sakadatlarin ilk elden ve dogrudan tuketiciye ulasmasina engel oluyorlar.

Bati'da buyuk mezbahalarin hic birisi sakadatlari vermez... Hepsi gider... Nereye gider derseniz cevap kelimenin tam anlamiyla Allah bilir! Bunda ilk cikis noktalari tasinabilir hastaliklarin ozellikle parazitlerin yayilmasini engellemek. Sahiden de oyle... Etkili bir yontem. Peki hic kullanmazlar mi?

Diger memleketleri bilmem ama Hollandali hemshrielerimin Frikandel diye bir sosisimsi yiyecegi var. Icinde sakadat mi dersin, et mi dersin her sey var. Bana gore yenilebilir bir sey degil. Yani lezzeti... Iyi yapilmis bir kokoreci tercih ederim.

Veya Yavru domuz derisinden yapilan cipsler... Yagda kizartildiktan sonra mi kurutuyorlar once mi, sariya meyilli rengiyle, paketin icerisindeyken bile hos gorunmuyor.

AB nin kendi icinde veya yenilere karsi (bize) bu tur yiyeceklere bir bariyer koymanin bir de ticari tarafi var diye dusunuyorum. Herhangi bir hayvanin sakdatlarinin agirligi 1/5 den daha az degil. Fazla olabilir... Hatta eger kellesini de katarsaniz 1/5 den fazla olur. Ancak maliyet bakimindan et maliyetinin 1/4 kadarina denk gelir.

Dolayisiyla eger sakadatlarin komple tuketildigi bir market iseniz, bunu et ile(kalitesi kotu dahi olsa) degistirmenin ticari hacmi, toplam et tuketiminin 1/5 kadaridir. Yani 100 bin ton toplam ise, 20 bin ton sakadattan sozederiz.

Etin toptan fiyati, kesilmis hayvan karkasi olarak $3/kg veya daha azdir. Et markete gidene kadar batida 4-8 dolari, bizde ise 8-14 dolari bulur. Yani isin icinde az da olsa para var...

Ben sahsen sakadatlarin cogunu severim. Hepsini degil tabi...
Eskiden kokorec yoktu malatyada ama kesilen hayvanlarin barsagini iyice temizleyip sonra kendimiz sacda kavururduk da kapana dusmezdi.

Yeri gelmisken soyleyeyim, barsak temizligi de kolay degildir. Valide sagolsun iyice yikadiktan sonra, yakilmis kirec suyunda bir gece bekletir, sonra kaynatir, sonra da suzer az da olsa yaga beleyip bize veriridi. Iyi mi yapardi bilmem ama lezzetli olurdu...

USA da onca hayvan kesip yedik. Wisconsin ve Illinoi bu islerin cennet... Ama yine de sakadatlari kullandigimizi soyleyemem... Kafa, ayaklar, iskembe, dahil epk cogu gider. Sadece bobrekler ile, kalp kalir. Eger karacgiger'de de bir leke yok ise, onu da istemeniz lazim. Yoksa o da cope gidiyor.

Cop hadisesi buyuk mezbahalar icin dogru olmayabilir. Benim soyledigim kucuk ciftlikler icin.

Bana oyle geliyor ki Bati kokorece alisacak... Niye mi? En cok parazit tasima riski olan hayvanlarin dahi et piyasasi icin uretimi batida yapiliyor.
Domuz, geyik, devekusu, bizon, bunlardan bazilari... Onlara alistilar da halis muhlis besili koyunun kokorecine mi alismayacaklar... Biz yeter ki zamana birakalim.. Yirmi yil sonra, AB nin sokaklarinda Frikandel yerine kokorecciler de turerse sasmayin derim. Sadece buna bir standart getirip, onu da ISO 9000 li yapalim yeter.... Ne oldugu muhim degil..

Hadi kokorec'ciler is basina.

Saglicakla kalin,

Nizamettin Yigit

[Subject edited by staff or moderator 2005-01-11 05:20]
Collapse

lagunali
lagunali
Local time: 08:10
Turkish to English
+ ...
tatlı Jan 2, 2005

Nizamettin Merhaba,

Tarif icin cok tesekkurler.

Hepinize Mutlu Yillar!

Nefise

Nizamettin Yigit wrote:

Merhabalar Nefise hanim,

5 Yumurta
1 lt kadar sut
1/2 lb seker

- Sonra uzerine sekeri ilave ediniz cirpmaya devam ediniz. (~10 dk, iyice kopurmesini saglayiniz )
- Sonra vanilya'yi ilave ediniz.
- Yavas yavas sutu ilave edip cirpmaya devam ediniz.
- Uygun bir kaba koyup firina veriniz.

Firin sicakligi 175 oC
Firinda sutlac misali uzeri karamelize oluncaya kadar pisiriniz.
Sonra firindan cikarip oylece sogumaya birakiniz.

Sogudauktan sonra keserek** servis yapabilirsiniz.
Rengi sari tonlu oldugundan yanina bir dilim veya bir miktar kirmizi meyve ile dekore edip servis yapmaniz tavsiye olunur.

* Dilerseniz, portakal suyu, limon suyu, nar tanesi, kahve veya cukolata ile degisik tadlar deneyebilirsiniz. Portakal suyu kullancak iseniz, 1 cay bardagi portakal suyu eklerken bir o kadar sutu eksiltirseniz kivamini bozmamis olursunuz.
Dekorasyon icin; tarcin, dovulmus kuruyemis (fistik, findik vs), de kullanilabilir...

**Sicak keserseniz sulanabilir!

Afiyet olsun

Tarif'de yapacaginiz degisikliklere ilginc bir ornek onerimi soylemek icin edit ettim. Hindistan cevizi suyu kullanarak biraz keskince ama farkli bir tad elde etmeniz mumkun. Tabi deneyerek en hosa gideni bulmak da mumkun. Ancak ben olsaydim en azindan bir defa yalin haliyle yapar, ondan sonra degisiklikleri denerdim.

[Edited at 2004-12-29 22:59]

[Subject edited by staff or moderator 2005-01-03 00:32]

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Et yeme adetimiz Jan 26, 2005

Merhabalar,

Biraz ara verdikten sonra son bir kac yildir EU'nun de gundeminde olan, son zamanlarda da medyanin dikkatini ceken bir konuya deginmek istedim.

Konu biraz farkliymis gibi gelse de kokeni "yemek gelenegi" ile ilintili. Bundan cok degil 50 yil once hayvanlar iki sekilde oldurulup tuketime sunuluyordu:bogazlanmak, kafasina balyozla vurulup oldurulmek (av hayvanlarin atesli veya delici bir silah ile veya bir avci hayvan ile avlanmasi haricinde tabi, zira av hadi
... See more
Merhabalar,

Biraz ara verdikten sonra son bir kac yildir EU'nun de gundeminde olan, son zamanlarda da medyanin dikkatini ceken bir konuya deginmek istedim.

Konu biraz farkliymis gibi gelse de kokeni "yemek gelenegi" ile ilintili. Bundan cok degil 50 yil once hayvanlar iki sekilde oldurulup tuketime sunuluyordu:bogazlanmak, kafasina balyozla vurulup oldurulmek (av hayvanlarin atesli veya delici bir silah ile veya bir avci hayvan ile avlanmasi haricinde tabi, zira av hadisesini konunun disinda tutmak lazim; ne de olsa ayri bir dunya....).

Ilk defa 50'lerden sonra baslanmis sanayi hizina ulasim icin degisim. Bu arada hayvan koruma ve hayvan haklari dernekleri oldurme usullerini insancil bulmadigi icin, bu defa madyadan da guc kazanarak sanayide yeni bir degisim yapilmasina katkida bulunmuslar. ingilizcesiyle "humane slaughtering" bu sekilde dizayn olmus.

Surec ise cok ilginc bir sekilde uygulaniyor. Hayvanlari once elektrik ile "knock-out" edip, sonra kesiyorsunuz. Veya cogu kez kesmeyip olmus ise dogrudan yuzmeye basliyorsunuz. Elektrik yerine hayvanin buyuklugune bagli olarak degisen olculerde 4.5 inc (11.43 cm) uzunlugunda bir paslanmaz celik milin hayvanin alninin ortasindan kompresorle beynine kadar girmek ve sonra kesmek veya yuzmek isi, veya bazan da gazla bogup sonra isleme baslamak yontemi uygulanabiliyor.

Aslinda ben buraya kadar amacima ulasmadim. Asil amacim bir soru sormakti. Et yeme adetimizin zaman icerisinde surekli degismesine bagli olarak degisecek olan "humane slaughter" ifadesinin de ayni degisimden gecmesi olgusunu goz onunde bulundurup, bundan 100 yil sonra sistem ve teknoloji daha da gelisip, hayvanlari et degil de protein cozeltisi halinde tuketim sanayinin asil uygulamasi oldugunda, hic kesime gerek kalmadan 50 veya 100 tonluk preslerle hayvanlarin once preslenip sonra et-kan-ve sair muhtevadan olusan peltenin bir surec sonunda bize besin olarak gelemsi mumkun oldugu zamana dogru insan kendini hazirlamali ve "humane" ifadesi de surekli degisime ugramali mi?

Veya et yemek amaciyla artik hayvan yetistirmeye son verip, uretimin petri kaplarina girmesini destekleyip, hayvanlari da kendi olumleriyle basbasa birakip petrilerimizden gelen dokuyla yumusacik bir izgara yapmayi mi planlamaliyiz?

Belki biraz marjinal ornekler oldu ama umarim sorumu anladiniz. Aksi halde bir mesaj da soruyu daha guzel sormak icin yazmam gerekecek.

Simdilik bir sorun yok, aksam eve gidip aldiginiz kuzu pirzoladan veya dana ic bonfileden acele bir kavurma yaparak damaginizi senlendirmeniz mumkun. Sadece etin marine edilirken suyunu kaybetmemesine dikkat edin. Marineye tuz atmayin, alkol atmayin. Yag (sivi yag daha iyi olur, yanmadan eritilmis tereyaginiz varsa tavsiye olunur) ve diger marine malzemelerini veya baharatlari karistirip biraz dinlendirin. Tava, mangal, izagra her ne ile pisiriyorsaniz onun basina vardiginizda marine olmus eti tuzlayip, hemencecik pisirmeye baslayin.

Pisman olmayacaksiniz.

Saglicakla

Nizamettin Yigit
Collapse

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Bunun neresi "humane"? Jan 27, 2005

Bu biraz, elde kılıç, mızrak, kelle keserek, göz oyarak savaşmak vahşet de, bir düğmeye basarak on saniye içinde bir şehri yok etmek insancıl demek gibi bir şey. Hayvanı öldürmek üzere besliyorsunuz, orada bitiyor zaten "humane"lik. Hatta eti istediğiniz şekilde olsun diye genetiğiyle bile oynuyorsunuz (arada patelik kazlara reva görülen ileri düzeyde vahşet ve kasap dükkânına gülen inek resmi asmak gibi psikopati örneklerini hadi atlayalım); sonra kesmeye gelince, ... See more
Bu biraz, elde kılıç, mızrak, kelle keserek, göz oyarak savaşmak vahşet de, bir düğmeye basarak on saniye içinde bir şehri yok etmek insancıl demek gibi bir şey. Hayvanı öldürmek üzere besliyorsunuz, orada bitiyor zaten "humane"lik. Hatta eti istediğiniz şekilde olsun diye genetiğiyle bile oynuyorsunuz (arada patelik kazlara reva görülen ileri düzeyde vahşet ve kasap dükkânına gülen inek resmi asmak gibi psikopati örneklerini hadi atlayalım); sonra kesmeye gelince, yani hayvanın şahdamarını kesip tek vuruşta öldürmek vahşi de, elektrikle cazır cuzur yakmak, gaz vermek falan "humane" mi oluyor? Allah, Brigitte Bardot ve müttefiklerini ıslah etsin.Collapse

senin
senin
Local time: 14:10
Turkish to English
+ ...
Beyti kebab Jan 27, 2005

Ben beyti kebab cok seviyorum. Maalesef Irlandada hic bir yere satmiyor

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 17:10
Turkish to English
+ ...
Beylik beyti Jan 27, 2005

Beyti kebaba ben de bayılırım, bir de Ali Nazik. Ama bunları Türkiye'de de iyi yapan yer çok az. Şu et yeme düşmanlığını ise hiç anlayamadım, neresi vahşilik ki bunun ?

senin wrote:

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Beyti Jan 27, 2005

Senin, size en yakın beyti lokantası Bristol'da görünüyor, maalesef

Ama iki tane değişik beyti tarifi buldum, evde kolaylıkla yapılabilir:

İncirli Kuzu Beyti

İrlanda'da kuru incir bulunuyor mu? Yoksa ben buradan gönder
... See more
Senin, size en yakın beyti lokantası Bristol'da görünüyor, maalesef

Ama iki tane değişik beyti tarifi buldum, evde kolaylıkla yapılabilir:

İncirli Kuzu Beyti

İrlanda'da kuru incir bulunuyor mu? Yoksa ben buradan göndereyim

Bir de Tavuk Beyti var; bunu yapması daha kolay görünüyor.
Collapse

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ma'alesef vaziyet bundan ibaret...! Jan 27, 2005

Xola wrote:

Bu biraz, elde kılıç, mızrak, kelle keserek, göz oyarak savaşmak vahşet de, bir düğmeye basarak on saniye içinde bir şehri yok etmek insancıl demek gibi bir şey. Hayvanı öldürmek üzere besliyorsunuz, orada bitiyor zaten "humane"lik. Hatta eti istediğiniz şekilde olsun diye genetiğiyle bile oynuyorsunuz (arada patelik kazlara reva görülen ileri düzeyde vahşet ve kasap dükkânına gülen inek resmi asmak gibi psikopati örneklerini hadi atlayalım); sonra kesmeye gelince, yani hayvanın şahdamarını kesip tek vuruşta öldürmek vahşi de, elektrikle cazır cuzur yakmak, gaz vermek falan "humane" mi oluyor? Allah, Brigitte Bardot ve müttefiklerini ıslah etsin.

Ozden Hanim,
Aynen soylediginiz gibi su BB nin tarafgirleri var ya kanunu ne hale getirmisler. Ulkeler'n kendi kanunlarinin uzerinde olan EU Komisyon Kararlari (Hatta bir ulkenin Anayasasindan da ustte) aynen soyle.

Asagidaki iki baglantiya goz gezdirdiginizde bir tanesi bu konuda bilgi vermek icin, digeri de ilgili karari ozetlemek icin hazirlanmis oldugunu goreceksiniz.

http://www.eu.int/scadplus/leg/en/lvb/l12054.htm

http://www.eu.int/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexplus!prod!DocNumber&lg=en&type_doc=Directive&an_doc=1993&nu_doc=119

Bunlar kararin asil metni degil tabi. Asil metin butun ayrintilariyla detaylandirilmis bir metin. Ancak ozetler konu hakkinda bilgi edinmek icin fazla bile....

Benim bu konuyla ilgilenmem muzakereler basladiginda bu karar Turkiye Cumhuriyetinin kanunlari uzerinde guce sahip olacak bir karar olusundan kaynaklaniyor.

Maal esef basindan veya ensesinden 450 voltun uzerinde 15 Amper veya daha yuksek bir elektrikle gorunuste bir sey olmasa bile, aninda ya yuregini patlatan veya beynini kavuran bir uygulama humane oldugu halde, hayvani bogazlayip kesmek humane degil.

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Kim et yemeyelim dedi? Jan 27, 2005

Serkan Dogan wrote:

Beyti kebaba ben de bayılırım, bir de Ali Nazik. Ama bunları Türkiye'de de iyi yapan yer çok az. Şu et yeme düşmanlığını ise hiç anlayamadım, neresi vahşilik ki bunun ?

senin wrote:

Senin icin beyti tarifine benim de katkim olacak. Musait bir zamanda.

Ancak Serkan Bey'in anlamadigini soyledigi et yeme dusmanligini anlamadigimi soylemeliyim. Benim amacim kanunlardaki tarafgirligi vurgulamak. Et yiyorum....

Bildigim kadariyla Xola'da et yemeye dusman degil. Sadece isin felsefi boyutunu veya kanunlarin esit yaklasmadigini vurgulamak icin bir karsilastirma yapti sanirim.

Hasil-i kelam, Bir seyi yiyene de yemeyene de dusman degilim...

Selamlar,

N. Yigit

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 17:10
Turkish to English
+ ...
Et yemem diyen Jan 27, 2005

Burada yok Nizamettin bey, ben genel söylemlerden bahsediyorum

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Anlamadığım şu ki... Jan 27, 2005

Nizam Bey

"Maal esef basindan veya ensesinden 450 voltun uzerinde 15 Amper veya daha yuksek bir elektrikle gorunuste bir sey olmasa bile, aninda ya yuregini patlatan veya beynini kavuran bir uygulama humane oldugu halde, hayvani bogazlayip kesmek humane degil."

yazmış.

... hiç de insani falan olmaması bir yana, bu yöntem, etin kalitesini düşürmüyor mu?

Ha bir de şunu anlamadım. BB* eminim vejetaryendir, peki ama köpeklerine de bulgur lapası mı yediriyor?

* Vejetaryenlere lafım yok, yanlış anlaşılmasın. BB'yi ise özellikle bir simge olarak kullanıyorum, çünkü bu tutumun gerisindeki bakışı kişiliğinde ve kendini ifade ediş biçiminde çok güzel toparlayıp özetliyor bence. Yani asıl cevap... bence tarihte ve başka yerlerde, ama neyse, konumuz değil

[Edited at 2005-01-27 15:03]

Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yemek Kültürümüz ve Recipe Modification

Translation news in Türkiye

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »