Ισχύει απαλλαγή ΦΠΑ για παροχή υπηρεσιών σε πελάτες εκτός ΕΕ;
Thread poster: Dimitrios Giannakopoulos
Dimitrios Giannakopoulos
Dimitrios Giannakopoulos
Local time: 12:27
Member (2010)
English to Greek
Sep 19, 2012

Γνωρίζω πως το θέμα υπάρχει και σε άλλα φόρουμ του χώρου, αλλά επειδή οι απόψεις διίστανται και άκρη δεν έβγαλα, θα ήθελα και τη δική σας γνώμη.

Ο λογιστής μου λέει ότι είμαι υποχρεωμένος να κόψω ΦΠΑ 23% για την παροχή υπηρεσιών σε χώρες εκτός ΕΕ, εφόσον η μετάφραση ΔΕΝ π
... See more
Γνωρίζω πως το θέμα υπάρχει και σε άλλα φόρουμ του χώρου, αλλά επειδή οι απόψεις διίστανται και άκρη δεν έβγαλα, θα ήθελα και τη δική σας γνώμη.

Ο λογιστής μου λέει ότι είμαι υποχρεωμένος να κόψω ΦΠΑ 23% για την παροχή υπηρεσιών σε χώρες εκτός ΕΕ, εφόσον η μετάφραση ΔΕΝ πραγματοποιείται ONLINE αλλά γίνεται στον υπολογιστή μου και, κατόπιν, αποστέλλεται μέσω e-mail. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Το κακό είναι πως όσες φορές έχω αναφέρει το θέμα του ΦΠΑ σε εταιρείες εκτός ΕΕ, κάνουν τον Κινέζο (δηλαδή ότι πρώτη φορά ακούν κάτι τέτοιο και κανένας άλλος μεταφραστής μέχρι τώρα δεν τους έχει ζητήσει κάτι ανάλογο), με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να διακόπτω τη συνεργασία μου γιατί δεν έχω τη δυνατότητα να πληρώνω ΚΑΙ το ΦΠΑ από την τσέπη μου...

Εσείς έχετε βρεθεί σε αντίστοιχη κατάσταση;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

[Edited at 2012-09-19 08:45 GMT]
Collapse


 
Maya M Fourioti
Maya M Fourioti  Identity Verified
Greece
Local time: 12:27
Member (2010)
English to Greek
+ ...
Μόνο σε ιδιώτες Sep 19, 2012

Εξ όσων γνωρίζω ΦΠΑ ζητάμε μόνο σε ιδιώτες και όχι σε μεταφραστικές εταιρείες Τρίτων Χωρών.Κατά το λογιστή μου..

 
Dimitrios Giannakopoulos
Dimitrios Giannakopoulos
Local time: 12:27
Member (2010)
English to Greek
TOPIC STARTER
Και στο ελληνικό τιμολόγιο... Sep 19, 2012

...αναφέρεις κάτι περί απαλλαγής ΦΠΑ και αν ναι, τι ακριβώς;

Maya Fourioti wrote:

Εξ όσων γνωρίζω ΦΠΑ ζητάμε μόνο σε ιδιώτες και όχι σε μεταφραστικές εταιρείες Τρίτων Χωρών.Κατά το λογιστή μου..


Και δεν είχες ποτέ κανένα πρόβλημα με εφορίες, σωστά;


 
sterios prosiniklis
sterios prosiniklis  Identity Verified
Local time: 12:27
Member (2009)
Italian to Greek
+ ...
Εγώ θα άλλαζα λογιστή... Sep 19, 2012

Αυτός είναι βασιλικότερος του βασιλέως.
Αν και κατά γράμμα μπορεί να έχει δίκιο. Τα μυστήρια του ΚΒΣ ξεπερνάνε κάθε φαντασία!

Πάντως δεν μου φαίνεται πολύ πιθανόν. Τα προϊόντα που κατασκευάζονται στην Ελλάδα και εξάγονται σε χώρες εκτός ΕΕ (λέμε και κανένα αστείο,
... See more
Αυτός είναι βασιλικότερος του βασιλέως.
Αν και κατά γράμμα μπορεί να έχει δίκιο. Τα μυστήρια του ΚΒΣ ξεπερνάνε κάθε φαντασία!

Πάντως δεν μου φαίνεται πολύ πιθανόν. Τα προϊόντα που κατασκευάζονται στην Ελλάδα και εξάγονται σε χώρες εκτός ΕΕ (λέμε και κανένα αστείο, να περνάει η ώρα ) επιβαρύνονται με ΦΠΑ;

Ακόμη και αν ισχύει αυτό που σου λέει ο λογιστής, το ερώτημα είναι: Πώς θα ελέγξει η εφορία τον τρόπο διεξαγωγής της εργασίας που κάνεις;
Collapse


 
Nadia-Anastasia Fahmi
Nadia-Anastasia Fahmi  Identity Verified
Greece
Local time: 12:27
English to Greek
+ ...
Καλημέρα, Sep 19, 2012

Για τις τρίτες χώρες ισχύει ότι και για την ΕΕ.

Στέλνεις το ηλεκτρονικό σου τιμολόγιο ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ, το οποίο πρέπει να έχει τον ίδιο αριθμό με την αντίστοιχη ΑΠΥ που θα κόψεις για φορολογικούς σκοπούς.

Στην ΑΠΥ ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙΣ ΦΠΑ. Απλά γράφεις "Απαλλάσσεται ΦΠΑ βάσε�
... See more
Για τις τρίτες χώρες ισχύει ότι και για την ΕΕ.

Στέλνεις το ηλεκτρονικό σου τιμολόγιο ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ, το οποίο πρέπει να έχει τον ίδιο αριθμό με την αντίστοιχη ΑΠΥ που θα κόψεις για φορολογικούς σκοπούς.

Στην ΑΠΥ ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙΣ ΦΠΑ. Απλά γράφεις "Απαλλάσσεται ΦΠΑ βάσει του Ν, 2859/2000, άρθρο 14, παράγραφος 3".

Τα οποιαδήποτε έσοδά σου από πελάτες ΕΕ και τρίτες χώρες (είτε ιδιώτες είτε νομικά πρόσωπα - μεταφραστικά γραφεία, εταιρείς κ.λπ.) περιλαμβάνονται στη φορολογική σου δήλωση και καταβάλεις φόρο εισοδήματος επ' αυτών στο τέλος του έτους.

Το κάνω πολλά χρόνια και είναι αυτό που ισχύει. Φυσικά, η φορολογία ώρες-ώρες είναι επαχθής ειδικά αν τα έσοδα αυτά είναι υψηλά.

@Μαρία Φουριώτη: Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να αλλάξεις λογιστή!

Καλή συνέχεια,
Νάντια
Collapse


 
Dimitrios Giannakopoulos
Dimitrios Giannakopoulos
Local time: 12:27
Member (2010)
English to Greek
TOPIC STARTER
Ευχαριστώ πολύ Νάντια! Sep 19, 2012

Nadia-Anastasia Fahmi wrote:

Για τις τρίτες χώρες ισχύει ότι και για την ΕΕ.

Στέλνεις το ηλεκτρονικό σου τιμολόγιο ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ, το οποίο πρέπει να έχει τον ίδιο αριθμό με την αντίστοιχη ΑΠΥ που θα κόψεις για φορολογικούς σκοπούς.

Στην ΑΠΥ ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙΣ ΦΠΑ. Απλά γράφεις "Απαλλάσσεται ΦΠΑ βάσει του Ν, 2859/2000, άρθρο 14, παράγραφος 3".

Τα οποιαδήποτε έσοδά σου από πελάτες ΕΕ και τρίτες χώρες (είτε ιδιώτες είτε νομικά πρόσωπα - μεταφραστικά γραφεία, εταιρείς κ.λπ.) περιλαμβάνονται στη φορολογική σου δήλωση και καταβάλεις φόρο εισοδήματος επ' αυτών στο τέλος του έτους.

Το κάνω πολλά χρόνια και είναι αυτό που ισχύει. Φυσικά, η φορολογία ώρες-ώρες είναι επαχθής ειδικά αν τα έσοδα αυτά είναι υψηλά.

@Μαρία Φουριώτη: Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να αλλάξεις λογιστή!

Καλή συνέχεια,
Νάντια


Επιτέλους, μια πιο ξεκάθαρη απάντηση! Μου φαίνεται πως όλοι μας πρέπει να αλλάξουμε λογιστή τελικά!!


 
Maya M Fourioti
Maya M Fourioti  Identity Verified
Greece
Local time: 12:27
Member (2010)
English to Greek
+ ...
ΦΠΑ ΕΕ/ΤΡΙΤΩΝ ΧΩΡΩΝ Sep 20, 2012

Μήπως με παραξηγήσατε;
Κανω ακριβώς αυτά που εισηγείται η Νάντια,δεν μου έχει τύχει ιδιώτης από τρίτη χώρα μέχρι τώρα αλλά έτσι μου είχε πει ο λογιστής, στην περίπτωση που θα είχα έναν τέτοιο πελάτη.Τι να σας πω τώρα..ΦΠΑ δεν έχω χρεώσει μέχρι ώρας.Επίσης συμπεριλαμβάνω τα έσοδα από αυτές τις ΑΠΥ και στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ ανά τρίμηνο σε ξεχωριστό κωδικό.
Καλό βράδι


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Ισχύει απαλλαγή ΦΠΑ για παροχή υπηρεσιών σε πελάτες εκτός ΕΕ;






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »