Impozitele pentru traducătorii din România care facturează în străinătate
Thread poster: AndreeaCiorba
AndreeaCiorba
AndreeaCiorba  Identity Verified
Spain
Local time: 13:44
Member (2012)
Spanish to Romanian
+ ...
Apr 24, 2017

Doresc sa revin asupra unei teme mult discutate pe acest forum și anume taxele și impozitele plătite de traducători în România. Eu până acum am lucrat în Spania ca freelancer și am plătit o sumă fixă în jur de 270€ pe lună care mi se părea destul de mare. Acum mă gândesc să mă întorc în România și constat cu stupoare că probabil dacă îmi fac un PFA în România (înregistrat la Camera de comerț, eu fac traduceri tehnice) suma ar fi mai mare, având de asemenea dezav... See more
Doresc sa revin asupra unei teme mult discutate pe acest forum și anume taxele și impozitele plătite de traducători în România. Eu până acum am lucrat în Spania ca freelancer și am plătit o sumă fixă în jur de 270€ pe lună care mi se părea destul de mare. Acum mă gândesc să mă întorc în România și constat cu stupoare că probabil dacă îmi fac un PFA în România (înregistrat la Camera de comerț, eu fac traduceri tehnice) suma ar fi mai mare, având de asemenea dezavantajul că, dacă muncesc mai mult și câștig mai mult, și taxele sunt mai mari. Din câte văd eu, dacă aș factura 1000 € pe lună aș rămâne după plata taxelor obligatorii (inclusiv TVA-ul) cu vreo 500 €. Aș dori să știu, dacă cineva se mai găsește în situația mea, aceste taxe și impozite variază dacă facturezi exclusiv în străinătate (știu că nu se mai aplică TVA)? De asemenea, văd că există două modalități de plată a impozitelor: cu normă de venit și în sistem real. Se poate aplica norma pe venit la traducători (eu nu am găsit suma stabilită de ANAF).
Apreciez foarte multe orice informații, sfaturi…
Collapse


 
catalina savu
catalina savu  Identity Verified
Romania
Member (2005)
German to Romanian
Mai avantajos SRL-ul Apr 24, 2017

Buna Andreea,

cred ca e mai avantajos un SRL. Eu platesc intre 1-3% pe incasari (în funcție de angajati, cred ca daca esti singur angajat e 2%) si 5% impozit pe profit. Intrucat nu se poate atinge pragul de platitor TVA (este foarte ridicat) din activitatea de traducere, nu platesti nici TVA. Mai ai de platit un contabil (in jur de 100 lei pe luna) si asigurarile de angajat, in functie de salariul pe care ti-l aplici. Nu am fost riguros exacta cu sumele, dar ideea ti-am contura-t
... See more
Buna Andreea,

cred ca e mai avantajos un SRL. Eu platesc intre 1-3% pe incasari (în funcție de angajati, cred ca daca esti singur angajat e 2%) si 5% impozit pe profit. Intrucat nu se poate atinge pragul de platitor TVA (este foarte ridicat) din activitatea de traducere, nu platesti nici TVA. Mai ai de platit un contabil (in jur de 100 lei pe luna) si asigurarile de angajat, in functie de salariul pe care ti-l aplici. Nu am fost riguros exacta cu sumele, dar ideea ti-am contura-to destul de limpede, sper.
Collapse


 
AndreeaCiorba
AndreeaCiorba  Identity Verified
Spain
Local time: 13:44
Member (2012)
Spanish to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
O idee la care nu m-am gandit Apr 24, 2017

Mulțumesc mult, chiar nu m-am gândit la această variantă pentru că în principiu sunt numai eu. Dar o voi lua în considerare.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 14:44
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
SRL vs PFA Apr 24, 2017

Cred că momentan microîntreprindere (SRL) este într-adevăr mai avantajos. Lucrurile se mai schimbă.
Nu e posibil să optezi pentru normă de venit pentru acest obiect de activitate, din câte știu. Există anumite obiecte de activitate aprobate pentru normă de venit (gen meditații, artizanat etc.). Acestea se mai schimbă de la an la an. Poți întreba pentru orice eventualitate. Norma de venit e relativ avantajoasă dacă ne-am încadra în ea. Din câte știu există și acolo un
... See more
Cred că momentan microîntreprindere (SRL) este într-adevăr mai avantajos. Lucrurile se mai schimbă.
Nu e posibil să optezi pentru normă de venit pentru acest obiect de activitate, din câte știu. Există anumite obiecte de activitate aprobate pentru normă de venit (gen meditații, artizanat etc.). Acestea se mai schimbă de la an la an. Poți întreba pentru orice eventualitate. Norma de venit e relativ avantajoasă dacă ne-am încadra în ea. Din câte știu există și acolo un anumit prag de cifră de afaceri. Se plătește în jur de 100 euro pe lună. Chiar și așa, momentan, microîntreprinderea e mai avantajoasă.
La SRL trebuie să fii foarte scrupuloasă cu contabilitatea, actele trebuie făcute lunar (mie îmi ia cam o oră pe lună să pregătesc actele pentru contabilă). Trebuie depuse lunar anumite declarații (nu mă întreba că de asta se ocupă contabila). Contabilii acceptă mai ușor să lucreze cu SRL-uri, mulți refuză PFA-urile, mai ales sub anumite niveluri de cifră de activitate.
Impozitele, din ceea ce știu eu, sunt 1% pe cifra de afaceri dacă nu depășește 500K euro (deci pe ceea ce facturezi), plus procentele general valabile la contribuțiile sociale. Norma salariatului poate fi mică și, implicit, salariul poate fi mic (gen 200-300 de lei). Astfel, rămâne să-ți scoți banii periodic prin dividende, pe care se plătește o anumită cotă. Anul trecut a fost de 5%, a fost mai avantajos să retragem dividende. Anul ăsta am înțeles că s-a schimbat, dar un contabil te poate lămuri.
La activitatea de traducător, 1% din cifra de afaceri este infinit mai avantajos decât 16% din profit. Cu alte cuvinte dacă facturezi într-o lună 1000 de euro, ai de achitat 10 euro impozit, plus ceva contribuții pe salariu. La acestea se adaugă impozitul pe dividende (atunci când decizi să le scoți) plus ceva cheltuieli de gestiune (contabil etc.).
HTH
Collapse


 
AndreeaCiorba
AndreeaCiorba  Identity Verified
Spain
Local time: 13:44
Member (2012)
Spanish to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
mulțumesc Apr 24, 2017

Mulțumesc mult, de foarte mare ajutor răspunsurile, chiar pare mult mai rentabilă varianta SRL.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 14:44
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
270 euro pe lună Apr 24, 2017

Dacă nu există vreo limită la cifra de afaceri, nu e chiar rău.
Ți-aș recomanda să-ți socotești dacă la venitul tău mediu și în eventualitatea în care impozitarea revine la 16% din profit la SRL nu cumva e mai avantajos să rămâi la 270 de euro pe lună. Nu știu ce fel de protecție socială îți asigură regimul spaniol, dacă ești salariat în RO și ai contribuțiile plătite la zi, ești asigurat (whatever that means).
În orice caz, nu există nicio garanție
... See more
Dacă nu există vreo limită la cifra de afaceri, nu e chiar rău.
Ți-aș recomanda să-ți socotești dacă la venitul tău mediu și în eventualitatea în care impozitarea revine la 16% din profit la SRL nu cumva e mai avantajos să rămâi la 270 de euro pe lună. Nu știu ce fel de protecție socială îți asigură regimul spaniol, dacă ești salariat în RO și ai contribuțiile plătite la zi, ești asigurat (whatever that means).
În orice caz, nu există nicio garanție că impozitul va rămâne 1% din cifra de afaceri. În ultimii ani, impozitele s-au schimbat aproape anual și există presiuni.

[Editat la 2017-04-24 09:34 GMT]
Collapse


 
AndreeaCiorba
AndreeaCiorba  Identity Verified
Spain
Local time: 13:44
Member (2012)
Spanish to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
nu există limită la cifra de afaceri Apr 24, 2017

Un există nicio limită de profit sau oricum nu una la care eu aș putea ajunge vreodată. Este inclusă asigurarea medicală (nu vreau sa intru in detalii cu privire la ce înseamnă asistență medicală din partea statului în România și în Spania, evident în Spania este ceva mai bună dar departe de a fi excelentă), contribuția pentru șomaj, pensie, absolut tot. Trebuie doar să predau trimestrial TVA-ul (21%) pentru care plătesc un contabil 60€ la fiecare trei luni. În rest chia... See more
Un există nicio limită de profit sau oricum nu una la care eu aș putea ajunge vreodată. Este inclusă asigurarea medicală (nu vreau sa intru in detalii cu privire la ce înseamnă asistență medicală din partea statului în România și în Spania, evident în Spania este ceva mai bună dar departe de a fi excelentă), contribuția pentru șomaj, pensie, absolut tot. Trebuie doar să predau trimestrial TVA-ul (21%) pentru care plătesc un contabil 60€ la fiecare trei luni. În rest chiar nu mai am nicio cheltuială.Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 14:44
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Nu e chiar dezavajos Apr 24, 2017

Să știi că nu e chiar dezavantajos în acest caz. Depinde foarte mult de cifra de afaceri medie.
În mod normal și la SRL se plătesc impozitele trimestrial. Într-adevăr, dacă ai avea o formă de organizare în RO ai scăpa de plata TVA-ului, pe care înțeleg că trebuie să-l percepi și să-l achiți în Spania pentru clienții spanioli. În mod normal, eu pentru clienții externi nu facturez cu TVA, așadar nu am niciodată de plătit TVA, dar trebuie să depună contabila nișt
... See more
Să știi că nu e chiar dezavantajos în acest caz. Depinde foarte mult de cifra de afaceri medie.
În mod normal și la SRL se plătesc impozitele trimestrial. Într-adevăr, dacă ai avea o formă de organizare în RO ai scăpa de plata TVA-ului, pe care înțeleg că trebuie să-l percepi și să-l achiți în Spania pentru clienții spanioli. În mod normal, eu pentru clienții externi nu facturez cu TVA, așadar nu am niciodată de plătit TVA, dar trebuie să depună contabila niște declarații.

AndreeaCiorba wrote:

Un există nicio limită de profit sau oricum nu una la care eu aș putea ajunge vreodată. Este inclusă asigurarea medicală (nu vreau sa intru in detalii cu privire la ce înseamnă asistență medicală din partea statului în România și în Spania, evident în Spania este ceva mai bună dar departe de a fi excelentă), contribuția pentru șomaj, pensie, absolut tot. Trebuie doar să predau trimestrial TVA-ul (21%) pentru care plătesc un contabil 60€ la fiecare trei luni. În rest chiar nu mai am nicio cheltuială.
Collapse


 
AndreeaCiorba
AndreeaCiorba  Identity Verified
Spain
Local time: 13:44
Member (2012)
Spanish to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
avantaje Apr 24, 2017

Mă interesează care ar fi cea mai avantajoasă opțiune pentru mine în România cu privire la impozite pentru că vreau să mă mut în România, cel puțin câțiva ani, din motive personale, și cred că dacă îmi stabilesc rezidența în România nu va fi posibil sau legal să îmi plătesc în continuare taxele în Spania. Eu câștig cam un salariu mediu în Spania pe lună deci nu este vorba despre o sumă fabuloasă dar mi-ar plăcea să cred că lucrând din România veniturile mele nu vor scădea considerabil.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 14:44
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Microîntreprindere Apr 24, 2017

AndreeaCiorba wrote:

Mă interesează care ar fi cea mai avantajoasă opțiune pentru mine în România cu privire la impozite pentru că vreau să mă mut în România, cel puțin câțiva ani, din motive personale, și cred că dacă îmi stabilesc rezidența în România nu va fi posibil sau legal să îmi plătesc în continuare taxele în Spania. Eu câștig cam un salariu mediu în Spania pe lună deci nu este vorba despre o sumă fabuloasă dar mi-ar plăcea să cred că lucrând din România veniturile mele nu vor scădea considerabil.


Probabil microîntreprindere, conform multor contabili, mai ales dacă te muți în RO. Dacă continuai să stai în Spania, probabil era ceva mai complicat, dar așa e destul de simplu. Dacă, la un moment dat, lucrurile vor reveni la forma anterioară, microîntreprinderea plătea 3% pe cifra de afaceri și probabil te-ai încadra în continuare.


 
gogabi
gogabi
Romania
Romanian to English
+ ...
SRL Sep 26, 2017

Intrebarea mea este daca pot sa am si SRL si "Profesii Liberale" in acelasi timp, sau trebuie sa imi suspend activitatea din profesii liberale ca sa pot sa imi deschid SRL, as vrea sa ma pun administrator fara sa am angajati.
Am vazut ca din 2
... See more
Intrebarea mea este daca pot sa am si SRL si "Profesii Liberale" in acelasi timp, sau trebuie sa imi suspend activitatea din profesii liberale ca sa pot sa imi deschid SRL, as vrea sa ma pun administrator fara sa am angajati.
Am vazut ca din 2018 se scoate impozitul pe dividende:
http://www.digi24.ro/stiri/economie/finante-economie/noi-modificari-impozitul-pe-dividende-va-fi-eliminat-de-la-1-ianuarie-2018-774109

[Edited at 2017-09-27 13:42 GMT]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Impozitele pentru traducătorii din România care facturează în străinătate






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »