Pages in topic:   < [1 2 3] >
EU-adószám
Thread poster: Eva Blanar
Kathrin.B
Kathrin.B  Identity Verified
Local time: 13:24
English to Hungarian
+ ...
Nem feltétlenül függ össze a pénzügyi teljesítéssel Dec 22, 2003

Dopelmeyer wrote:

És mi van akkor, ha a külföldi megrendelőnek végzett munkáért a lóvét mondjuk egy bécsi bankba kéred? Akkor a magyar adóhivatal nemigen tudhat róla (az OTP esetében köztudomású, hogy az az APEH jobbkeze). Ha pedig valamiről nem tudnak, akkor az nincs. Vagy rosszul tudom? Nem akarok senkit sem alábecsülni, de nem hiszem, hogy bárkinél is milliókról lehetne szó. Azt a pár ezer EUR-t pedig .... Hát, nem is tudom.




Az adóhatóságnak nem tetsző dolog itt a számla nem, vagy nem valós tartalommal történő kiállítása.
A két félnek szíve joga eldönteni, hogy a szolgáltatás ellenértékét mikor, hol, hogyan egyenlítse ki a megrendelő.

Az adókötelezettség keletkezése többnyire csak az egyszeres könyvvitelt vezető vállalkozásoknál függvénye annak, hogy a pénzügyi teljesítés megtörtént vagy sem, a kettősnél függetlenek egymástól. Így a kettősnél az adófizetési kötelezettség annak ellenére fennáll, hogy a másik fél kiegyenlítette-e már a számlát vagy sem.


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:24
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Azért a párezer euróért... Jan 1, 2004

... nem érdemes sem a nyugodt álmainkat, sem a renoménkat kockáztatni - szerintem. Nem hinném, hogy az APEH meglepődne, hogy vannak bizony adózatlan jövedelmek (együttesen ezek igen jelentősek) és nem hinném, hogy nagyobb ügyet csinálnának belőle. A veszélyt én abban látom, hogy bizonyos értelemben leértékeljük magunkat, ha "zsebbe" tesszük el a pénzt, ráadásul gyanítom, hogy a rossz beszedési feltételeknek is lehet egy olyan oka, hogy na, ez úgyse adózik majd u... See more
... nem érdemes sem a nyugodt álmainkat, sem a renoménkat kockáztatni - szerintem. Nem hinném, hogy az APEH meglepődne, hogy vannak bizony adózatlan jövedelmek (együttesen ezek igen jelentősek) és nem hinném, hogy nagyobb ügyet csinálnának belőle. A veszélyt én abban látom, hogy bizonyos értelemben leértékeljük magunkat, ha "zsebbe" tesszük el a pénzt, ráadásul gyanítom, hogy a rossz beszedési feltételeknek is lehet egy olyan oka, hogy na, ez úgyse adózik majd utána, akkor ne is ugráljon. (Számomra megdöbbentő élmény volt, amikor az egyik külföldi ügyfelem, aki mindig csak hosszú idő múlva fizetett, pontosan, táviratilag utalta a pénzt, amint "céges" számlát kapott tőlem. Lehet, hogy véletlen, de ha nem az, akkor azért ez ciki, nem?)

Szóval, szerintem ne tegyük le magunkat azzal, hogy kiügyeskedünk valamennyi kis pénzt az adóalapból: úgyis csak az összeg 90%-a után kell adóznunk (vagy költségeket számolhatunk el, pl. a külföldi bankszámla fenntartását), úgyis csak a következő évben - megéri?

Egyébként boldog új évet, jó sok, jól fizető munkát kívánok mindenkinek, és jó egészséget, hogy bírjuk az iramot!
Collapse


 
Attila Piróth
Attila Piróth  Identity Verified
France
Local time: 13:24
Member
English to Hungarian
+ ...
Eva és EU-adószám Mar 2, 2004

Kathrin.B wrote:

Az EVA-ra vonatkozó ? 2004-től hatályba lépő - szabályozás a következőképpen szól:

EVA tv. (2002. évi XLIII. tv.) 2§ (5)
?... az adóévben akkor lehet adóalany, ha
d) az adózás rendjéről szóló törvényben előírt közösségi adószámmal NEM rendelkezik, és a törvény sem írja elő számára a közösségi adószám használatát;?

Mivel a közösségi adószámmal rendelkező adózóknak ÁFA-alanyoknak kell lenniük, így az EVA és a közösségi adószám valóban nem ?fér össze?; az EVA-alany nem alanya az ÁFA-nak.
Így, ha az EVA-alany továbbra is EVA-s szeretne maradni, a közösségi adószám törlését kell kérnie az adóhatóságtól. (köv.: Ha a közösségi adószámot választod, nem lehetsz EVA-s. )

Az EVA-alanynak az adott termékre, szolgáltatásra vonatkozó belföldön érvényes adómértéket kell felszámítania az általa kiállított számlában.

Iván, igazán irigylésre méltó helyzetben vagy. Ha az ÁFA-s céget is létrehozod, gyakorlatilag csak némi koordináció és úgy számlázol (és számláztatsz), ahogy az a legkedvezőbb.
... és ne felejtsd el megkérni az ÁFA-sra az közösségi adószámot!)

A 2004. január 1-től életbe lépő változások után az adójogszabályok egy része az év folyamán ? épp' a csatlakozás miatt ? ismét változni fog.

Az valóban egy érdekes dolog, hogy az EVA-s EU-s partnere (vagy EU viszonylatban épp' maga az EVA-s adóalany) ? a jelenlegi szabályozások mellett ? a mi sajátos adónemünk miatt kerül hátrányba. Vélhetően ezt előbb-utóbb helyre fogják tenni.

Hogy mi lesz a legkedvezőbb a cégek számára, az sok mindentől függ, és igazán konkrét ismeretek birtokában lehet bármit is mondani. Nyilván, aki több, különböző adózás alá eső adóalanyiság keretében jogosult számla kiállítására, annak esélye van arra, hogy optimalizálni tudja a különböző jogszabályok előnyeit.


Még egy kérdés, persze Kathrin már biztosan megadta a választ.
Aki eva-alany, és EU-s ügyfélnek dolgozik, dönthet-e úgy, hogy köszöni, nem kér EU-s adószámot, inkább marad az evázásnál?
Másképp fogalmazva: előírja-e a törvény a fordítással foglalkozó BT számára a közösségi adószám használatát? (Értem, hogy ez azzal jár, hogy a külföldi ügyfél nem igényelheti vissza az áfát.)


d) az adózás rendjéről szóló törvényben előírt közösségi adószámmal NEM rendelkezik, és a törvény sem írja elő számára a közösségi adószám használatát;?


Mi a helyzet akkor, ha csak EU-n kívüli vagy magyar partnerei vannak a BT-nek? (Abban az esetben, ha az előző kérdésre a válasz az, hogy EU-s ügyfelek esetén az EU-s adószám megkerülhetetlen?)

Előre is köszi a felvilágosítást.


[Edited at 2004-03-02 15:40]


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:24
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Az EU meg az EVA Mar 4, 2004

Szerintem itt ehhez csak Kathrin ért, de azért elmondom, amit kiderítettem, legfeljebb lehurrognak majd. (Nem baj, abból is lehet tanulni.)

Azt hiszem, hogy az EU-n kívül nincs gond, az továbbra is export, ÁFA felszámítása nélkül. Aki evás, az egy picit rosszabbul jár, mert belföldön az árbevétel + ÁFA 15%-át fizeti adóban, de export esetén az árbevétel 15%-át, viszont költségeket nem ismertethet el. Pedig azok azért vannak.

Ilyen szempon
... See more
Szerintem itt ehhez csak Kathrin ért, de azért elmondom, amit kiderítettem, legfeljebb lehurrognak majd. (Nem baj, abból is lehet tanulni.)

Azt hiszem, hogy az EU-n kívül nincs gond, az továbbra is export, ÁFA felszámítása nélkül. Aki evás, az egy picit rosszabbul jár, mert belföldön az árbevétel + ÁFA 15%-át fizeti adóban, de export esetén az árbevétel 15%-át, viszont költségeket nem ismertethet el. Pedig azok azért vannak.

Ilyen szempontból az evás (az árbevétel szerkezetétől függően) több adót fizet, de óriási előny, hogy csak negyedévente kell adóznia - a magyarországi fizetési határidők és fizetési fegyelem mellett ez igen nagy előny lehet...

A baj csak az EU-val van: ha EU-beli cégnek számlázok, akkor
- közösségi adószám birtokában nem kell áfát felszámítanom,
- közösségi adószám nélkül fel kell számítanom a 25% áfát, miközben a partnernek is nyilván ki kell fizetnie az áfát. (Vagyis az EU nagy családja adóbevételben kétszer szüretel: ugyanaz az árbevétel kétszer adózik: egyszer az itthoni áfával, egyszer pedig a partnernél, akinek áfát is kell fizetnie + a magyar áfát is le kell nyelnie.)

Magáról a közösségi adószámról azonban csak annyit tudtam kideríteni, hogy azt elvben minden olyan cégnek automatikusan meg kellett volna kapnia tavaly augusztusban, akinek van EU-ba irányuló exportja. Annak, hogy ez a közösségi adószám bárki számára kötelező lenne, az égvilágon semmit nem találtam az APEH honlapján és nem emlékszem ilyesmire a törvényben sem.

Van viszont még valami: mi van akkor, ha az ember evás és elnyer egy ún. EU-tendert? (Amikor tehát az EU valamelyik intézménye a megbízó - tavaly volt két ilyen pályázat is.) Az EU ugyanis, magyar terminológiával élve, "alanyi áfamentes": az evásnak viszont áfát kell felszámítania. Persze, az evás kiléphet az EVA-körből, de akkor 4 évig nem engedik oda vissza, pedig... lásd fent.
Collapse


 
Attila Piróth
Attila Piróth  Identity Verified
France
Local time: 13:24
Member
English to Hungarian
+ ...
Még egy kis értetlenkedés Mar 4, 2004

Eva Blanar wrote:

Magáról a közösségi adószámról azonban csak annyit tudtam kideríteni, hogy azt elvben minden olyan cégnek automatikusan meg kellett volna kapnia tavaly augusztusban, akinek van EU-ba irányuló exportja. Annak, hogy ez a közösségi adószám bárki számára kötelező lenne, az égvilágon semmit nem találtam az APEH honlapján és nem emlékszem ilyesmire a törvényben sem.



Jól értem akkor, hogy elvben az evás cégnek (ha van EU-s partnere), augusztusban ki kellett volna küldeniük az EU-adószámot --- akkor is, ha nem kéri azt, ha inkább vállalja, hogy fizet 15%-ot, a külföldi partner pedig nem igényelheti vissza az áfát ---, amivel automatikusan kifocizza magát az eva-körből?


[Edited at 2004-03-04 18:19]


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:24
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Én így tudom: Mar 4, 2004

Igen, ez az egész téma azzal indult, hogy véletlenül láttam egy anyagot, amelyik szerint 2003 augusztusában elkészítik és kiküldik a közösségi adószámokat, de aki nem kapja meg, az jelentkezzen érte. Nem egy nagy ügy egyébként: a jelenlegi adószám elé tesznek egy HU-t és lehagyják belőle az utolsó 3 számot (legalábbis az APEH egyik oldalán szereplő infó szerint). Viszont saját jól felfogott érdekében minden EU-s partner meg fogja majd nézni az adatbázisban,... See more
Igen, ez az egész téma azzal indult, hogy véletlenül láttam egy anyagot, amelyik szerint 2003 augusztusában elkészítik és kiküldik a közösségi adószámokat, de aki nem kapja meg, az jelentkezzen érte. Nem egy nagy ügy egyébként: a jelenlegi adószám elé tesznek egy HU-t és lehagyják belőle az utolsó 3 számot (legalábbis az APEH egyik oldalán szereplő infó szerint). Viszont saját jól felfogott érdekében minden EU-s partner meg fogja majd nézni az adatbázisban, hogy szerepel-e valóban az illető, vagyis tulajdonképpen nem a szám megképzése a gond, hanem a külföldről is lekérdezhető adatbázisba való bevitel.

A kifocizást illetően: ha valakinek van közösségi adószáma, akkor nem lehet evás, de a közösségi adószámot mindenféle szankció nélkül vissza lehet adni, az adóalanyiság megváltoztatása azonban 4 évi "eltiltást" eredményez - hogy a terminológiánál maradjak.

Nagyon jól rátapintottál egyébként a lényegre: ha a közösségi adószámra kötelezhető (lenne) egy cég, akkor az adóalanyiság megválasztásában ez korlátozza, a kötelező jellegnek viszont nem láttam nyomát sehol.


Közben beszereztem némi szakirodalmat, íme:

Ahhoz, hogy valaki az eva-adóalanyiságot megkaphassa (egyebek mellett), az kell, hogy:
"Az adózó (a bejelentés pillanatában már) nem rendelkezhet az adózás rendjéről szóló törvényben előírt közösségi adószámmal. Ennek oka, hogy azoknak az adózóknak, amelyek az Európai Unión belüli "belpiaci" kereskedelmi tevékenységet végeznek, közösségi adószámmal rendelkező áfaalanynak kell lenniük, ugyanakkor az evaalany nem alanya az Áfa-törvénynek, mivel az eva az áfát is kiváltja. (Ha a közösségi adószámmal rendelkező evaalany a 2004. évre is az evában kíván maradni, akkor december 20-áig rendeznie kell, hogy visszakapja az eredeti adószámát.) Az esetlegesen közösségi adószámmal rendelkező evaalanyra az Európai Közösségek területéről történő beszerzése esetén nem hárítanának át áfát (áfa-fizetési kötelezettség az értékesítőnél így nem keletkezne), ugyanakkor az evaalany Magyarországon sem fizetné meg - az eva-fizetési kötelezettsége "részeként" - a beszerzést terhelő áfát, tekintve, hogy ebből bevétele nem keletkezne. Az adófizetés ilyen formán történő elkerülése érdekében indokolt e rendelkezés. [Eva-tv. 2§ (5) bekezdés d) pont]"

illetve

"Ha az evaalany közösségi adószámot kíván kérni, akkor a közösségi adószám megállapításának napját megelőző nappal megszűnik az adóalanyisága. Ha az adóhatósági ellenőrzés állapítja meg, hogy az adózó olyan tevékenységet végzett, amihez közösségi adószám használatára lenne szükség, akkor azzal a nappal szűnik meg az adóalanyisága, amely a kötelező adószám-megállapítás napját megelőzné."

=(LexKomplex, 2003/3, 11. és 14. old.)

Magyarán: úgy tűnik, hogy ez a dolog az importra van kihegyezve, az export nem tiltott (ott csak adóhalmozódás van).

Ezt támasztja alá az Art. is (az adózás rendjéről szóló törvény), amikor a 22. §-ban azt mondja, hogy:

"(4) A közösségi adószámmal nem rendelkező adózó közösségi adószámának megállapítása érdekében az állami adóhatóságnál előzetesen bejelenti, hogy az Európai Közösség tagállamában illetőséggel bíró adóalannyal kereskedelmi kapcsolatot kíván létesíteni. Az állami adóhatóság kérelemre – a bejelentés napjával – az adóév közben is törli az adózó közösségi adószámát, ha bejelenti, hogy az Európai Közösség tagállamában illetőséggel bíró adóalannyal kereskedelmi kapcsolatát megszüntette.

(5) A (4) bekezdés alkalmazásával szerzi meg közösségi adószámát az általános forgalmiadó-alanynak nem minősülő adófizetésre kötelezett

a) magánszemély, aki az általános forgalmi adóról szóló törvény szerint az Európai Közösség más tagállamában új közlekedési eszközt szerez be,

b) jogi személy, jogi személyiség nélküli egyéb szervezet, ha az adóévben általa az Európai Közösség más tagállamában beszerzett termék adó nélkül számított összesített ellenértéke a 2 500 000 forintot meghaladja,

c) jogi személy, jogi személyiség nélküli egyéb szervezet, ha az adóévben általa az Európai Közösség más tagállamában beszerzett termék adó nélkül számított összesített ellenértéke nem haladja meg a 2 500 000 forintot és adófizetési kötelezettségét választása alapján belföldön kívánja teljesíteni." (http://www.pm.gov.hu/ - nagyon jó egyébként a PM új honlapja, csak úgy látom, a konkrét oldalt nem lehet meghivatkozni, úgyhogy végig kell menni a linkeken: hatályos jogszabályok - adózási jogszabályok stb.)

Viszont ugyanez a törvény a 24. §-ban csak kereskedelemről beszél:
"(7) Az állami adóhatóság a közösségi kereskedelemben érintett adózónak a bejelentés alapján közösségi adószámot állapít meg. Az adózó a közösségi adószámot a közösségi kereskedelemmel összefüggő minden iraton feltünteti."

A 187. § szerint:
"(5) E törvény 3. számú melléklete G)/3. pontjának rendelkezéseit 2004. február 1-jét, illetőleg 22. § (5) bekezdésének, 24. § (7) bekezdése második mondatának, 52. § (4) bekezdése k) pontjának, V. fejezetének, 1. számú melléklete I./B)/3./b) pontjának, 3. számú melléklete H) pontjának rendelkezéseit a Magyar Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének a napjától kell alkalmazni. Az adózó közösségi adószámát a Magyar Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének a napjától használhatja."

Ami azonban nem egészen világos:
"A közösségi adószámmal rendelkező adózó az adóhatóság által az erre a célra rendszeresített nyomtatványon a negyedévet követő hó 20. napjáig negyedéves bevallásában, a havi adóbevalló a negyedév harmadik hónapjáról, a 15 naponkénti elszámolásra jogosult adózó a negyedév utolsó adómegállapítási időszakáról benyújtott adóbevallásában nyilatkozik az Európai Közösség tagállamában illetőséggel bíró adóalany részére az adott negyedévben teljesített termékértékesítésről, nyújtott szolgáltatásról, valamint az Európai Közösség tagállamában illetőséggel bíró adóalanytól megvalósított termékbeszerzésről, igénybe vett szolgáltatásról, a vevő (szolgáltatást igénybevevő), illetve az eladó (szolgáltatást nyújtó) nevéről, közösségi adószámáról és az általános forgalmi adóról szóló törvényben meghatározott európai közösségi területen belül teljesített termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás általános forgalmi adó nélkül számított ellenértékéről." (Ez az Art. 1. sz. melléklet B) része - az adó bevallásának határidői)
Ezzel az a bajom, hogy ha ellenőrző funkciója van ennek az adatszolgáltatásnak, akkor miért ne jelentsék le az eva-alanyok is a forgalmukat? (Persze a szöveg nem említi az EU-számmal nem rendelkező negyedéves bevallókat sem.)

Az APEH honlapja szerint egyébként:
"Az elmúlt évben az Európai Unióhoz való csatlakozás közeledtével egyre inkább a gyakorlati tennivalók kerültek előtérbe. A tervezett ütemben folytatódott azoknak a feltételeknek a kialakítása, amelyeknek már, mint egy tagállam adóigazgatásának kell majd eleget tenni. Ennek keretében, augusztustól kezdődően már 22 ezer adózó megkapta – a csatlakozás napjától az EU partnerekkel folyó üzleti kapcsolatokban nélkülözhetetlen – közösségi adószámát. Az év végére pedig pontosan kialakultak mindazon feltételek, melyek szükségesek a 2004. május 1.-től működő Központi Kapcsolattartó Iroda tevékenységéhez." (http://www.apeh.hu/informacio/1_st_040119_m.htm)

Hát, ez minden, amit ki tudtam deríteni - május elsejéig nem "él" a közösségi adószám, de ha valaki evás köztetek és adószáma is van, akkor nem árt, ha utánajár a dolognak.

Az evás exportot mindenesetre fajlagosan majdnem ugyanannyi adó terheli, mint azt, ha magánszemélyként dolgozik az ember külföldre (áfa ott + adó itt), ráadásul, ha fel kell tüntetni a számlán az áfa összegét, az - szerintem - tovább erodálja a fordítási díjakat (vagy kiszorítja az evásokat a piacról).

[Edited at 2004-03-09 17:52]
Collapse


 
startmenu (X)
startmenu (X)
Local time: 13:24
English
Kérdés Mar 12, 2004

Meg tudná valaki mondani, vagy inkább email címemre elküldeni az eu-s adószámok formátumát ? Egy helyet találtam, de ott nem volt ott mind a 25 csatlakozó tagállam: http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm , bár ez validálja is. Előre is köszönöm

 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:24
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Mentesülnek az EU-adószám megképzése alól az evások Mar 18, 2004

Mégsem kell közösségi adószám az evásoknak: friss törvénymódosítás:
http://www.adoforum.hu/hirek.php?page=cikkek/cikk&cikkid=597&wa_nr=eadou0406


 
Ivan Frankovics
Ivan Frankovics  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:24
English to Hungarian
+ ...
Most mar vilagos Apr 22, 2004

Szamora tisztazodott az AFA helyzet.

Jelenleg ugye (jen 1-tol) kulfoldre forditast AFA mentesen lehet szamlazni.

A csatlakozas utan kulfoldre (EU-n kivul) es a kozossegen belulre sem kell felszamitani az AFA-t szamlazott forditas utan. Viszont hivatalosan a vevo onalloan be kell, hogy vallja az adott orszag szerinti AFA-t, es egyben le is vonhatja majd ugyanazt az osszeget. Ez mar nem a mi dolgunk, ugyebar.

Tehat nincs semmi gond. En ugyanis attol feltem, h
... See more
Szamora tisztazodott az AFA helyzet.

Jelenleg ugye (jen 1-tol) kulfoldre forditast AFA mentesen lehet szamlazni.

A csatlakozas utan kulfoldre (EU-n kivul) es a kozossegen belulre sem kell felszamitani az AFA-t szamlazott forditas utan. Viszont hivatalosan a vevo onalloan be kell, hogy vallja az adott orszag szerinti AFA-t, es egyben le is vonhatja majd ugyanazt az osszeget. Ez mar nem a mi dolgunk, ugyebar.

Tehat nincs semmi gond. En ugyanis attol feltem, hogy az EU-n beluli ertekeistes, a jelenlegi belfoldi ertekesitessel esik majd egy kalapba, tehat a magyar AFA-t kell majd szamlaznom, amit majd a vevo nem akar kifizetni, de szerencsere nem igy lesz.

Allitolag fontos, hogy legyen EU-s adoszama a vevonek es az aladonak is, valamint a szamlan fel kell tuntetni a sajaton kivul a vevo kozossegi adoszamat is.

Az EVA ugye mas teszta, EVA-s nem szamlazhat, de ezt mar megbeszeltuk.

Udv,
Ivan
Collapse


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:24
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Az APEH részletes magyarázata May 13, 2004

http://www.apeh.hu/kozossegi/eu_adoszam.htm
ahol van egy EU-s webcím is www.europa.eu.int/vies, ahol a közösségi adószámok lekérdezhetőek

EVA-ügyben egyébként május 21-én várhatóan lesz egy döntés Brüsszelben (EU-konformitás), a pillanatnyi állás szerint evás az
... See more
http://www.apeh.hu/kozossegi/eu_adoszam.htm
ahol van egy EU-s webcím is www.europa.eu.int/vies, ahol a közösségi adószámok lekérdezhetőek

EVA-ügyben egyébként május 21-én várhatóan lesz egy döntés Brüsszelben (EU-konformitás), a pillanatnyi állás szerint evás az EU-ba csak áfa felszámítása mellett értékesíthet, viszont az EU intézményeinek (akik alanyi áfamentesek), áfa nélkül számlázhat (de ezt leírva még sehol nem láttam). Ha tehát változás lesz - pl. az eva egy részét "áfásítják" (van egy ilyen elképzelés) - akkor az a mókás helyzet áll elő, hogy az EU-intézményeknek ki kell fizetniük a magyar áfát.
Ha van valami biztos, majd szólok, de ez az első cím tényleg nagyon jó, érdemes átnézni!

Van még egy: http://www.apeh.hu/inf2004/h29.htm
ez egy információs füzet, ahol a közösségi adószámmal kapcsolatos összes tudnivaló szerepel.

[Edited at 2004-05-13 08:13]
Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:24
English to Hungarian
+ ...
Titokban egyszerűsödött a számlaadás módja Jul 8, 2004

Subject: Titokban egyszerűsödött a számlaadás módja

Forrás: www.index.hu


Index
2004. június 28., hétfő 8:06


Május elsejétől nem kell minden sorban feltüntetni a termék áfáját, ha egy adókulcsot alkalmazunk, illetve már nem kötelező aláírni a számlákat - írja a Magyar Hírlap.

A Pénzügyminisztérium és az adóhivata
... See more
Subject: Titokban egyszerűsödött a számlaadás módja

Forrás: www.index.hu


Index
2004. június 28., hétfő 8:06


Május elsejétől nem kell minden sorban feltüntetni a termék áfáját, ha egy adókulcsot alkalmazunk, illetve már nem kötelező aláírni a számlákat - írja a Magyar Hírlap.

A Pénzügyminisztérium és az adóhivatal szakértői nem verték nagydobra a vállalkozások számára kedvező változást - áll a Magyar Hírlapban. Május elsejétől ugyanis nem kötelez aláírni a számlákat. Ami még fontosabb azonban, hogy ezentúl nem kell minden sorban feltüntetni a termék áfáját. Ha csak egy adókulcsot alkalmazunk, elég a számla aljára ráírni az áfát és az azzal növelt árat.

A Magyar Hírlap szerint a nyomtatványokat gyártók figyelmét sem hívta fel a kormány a változásra. Még nem kapható olyan számlatömbök, melyek csak a szükséges rubrikákat tartalmazzák. A vállalkozók használhatják a jelenlegi számlatömböket, míg azok be nem telnek, hiszen az áfatörvény csak a minimális adattartalmat írja elő.

A változásokra az uniós csatlakozás miatt volt szükség.
Collapse


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:24
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Ármányt sejtek Jul 8, 2004

Péter Tófalvi wrote:

ezentúl nem kell minden sorban feltüntetni a termék áfáját. Ha csak egy adókulcsot alkalmazunk, elég a számla aljára ráírni az áfát és az azzal növelt árat.



Tudniillik éppen most fejeztem be egy fordítást az uniós áfa-kezelési rendről, ahol explicite azt írják, hogy a külföldiek számára az áfa-visszatérítés alapvető feltétele (100-150 eurót meghaladó, ún. nagy összegű számlák esetén - ez a határ országonként változik) az, hogy az áfa összegszerűen szerepeljen benne: az adókulcs nem elég és a számlát benyújtó által kikalkulált összeg sem elfogadható. Vagyis, ha az ember csak a minimumkövetelményt alkalmazza, akkor a visszatérítésre jogosult külföldi beadhatja a kérelmet, de szépen el lesz utasítva. Klassz.

A nyomtatványok egyébként tényleg nem változtak: épp ma vettem egy új számlakönyvet, ahol - az eddigiektől eltérően - most egy külön sor jelent meg alul, az aláírás számára. (Fortuna, B.sz.ny. 13-374/V a nyomtatvány száma)

****************
És tényleg: itt van a hiteles APEH-anyag:
http://www.apeh.hu/cgi-bin/lap.php?id=informacio/szamla040501
Kösz az infót!

[Edited at 2004-07-13 22:11]


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:24
English to Hungarian
+ ...
Hitelesítés az EU-ban Jul 19, 2004

Nem akarok külön témát nyitni ennek:

Az EU-s csatlakozás után változnak-e a hitelesítés szabályai (OFFI, Jegyző, hites fordító)?


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:24
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Számlaírási szabályok Jul 20, 2004

A hiteles információk az APEH honlapján olvashatók:
http://www.apeh.hu/cgi-bin/lap.php?id=informacio/hirlevel04/23_julius_19_szamla

Tényleg nem muszáj aláírni és tényleg elég az áfa összege együttesen (most már csak az a kérdés, hogy nem jár-e jobban az, aki vissza akar igényelni, ha külön számlát kér), köszönet
... See more
A hiteles információk az APEH honlapján olvashatók:
http://www.apeh.hu/cgi-bin/lap.php?id=informacio/hirlevel04/23_julius_19_szamla

Tényleg nem muszáj aláírni és tényleg elég az áfa összege együttesen (most már csak az a kérdés, hogy nem jár-e jobban az, aki vissza akar igényelni, ha külön számlát kér), köszönet Tófalvi Péternek az infóért!



[Edited at 2004-07-20 20:00]
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

EU-adószám






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »