Pierdut in... legislatie
Thread poster: Roxana Marian
Roxana Marian
Roxana Marian
Local time: 00:55
English to Romanian
+ ...
Aug 15, 2004

Am incercat sa gasesc niste lamuriri in hatisul legislativ care reglementeaza organizarea si desfasurarea unor activitati economice de catre persoane fizice si rezultatul e o durere de cap si un pachet de nervi.
Ma poate ajuta cineva?
Situatia e urmatoarea. Sunt inregistrata la Adm. Financiara in baza autorizatiei eliberate de Min. Justitiei.
1. Dupa ce m-am inregistrat la ei si am completat declaratia estimativa de venit, m-am apucat de treaba. Eu, ca persoana fizica inregis
... See more
Am incercat sa gasesc niste lamuriri in hatisul legislativ care reglementeaza organizarea si desfasurarea unor activitati economice de catre persoane fizice si rezultatul e o durere de cap si un pachet de nervi.
Ma poate ajuta cineva?
Situatia e urmatoarea. Sunt inregistrata la Adm. Financiara in baza autorizatiei eliberate de Min. Justitiei.
1. Dupa ce m-am inregistrat la ei si am completat declaratia estimativa de venit, m-am apucat de treaba. Eu, ca persoana fizica inregistrata la adm. Financiara in conditiile descrise mai sus, am obligatia de a imi preschimba autorizatia potrivit Legii 576/2004 privind organizarea si desfasurarea unor activitati economice de catre persoane fizice si asociatii familiale sau activitatea mea este reglementata de Legea 178/1997, respectiv Legea 281/2004?

2. Fiind autorizata si inregistrata la adm. financiara in conditiile de mai sus, trebuie/trebuia sa ma inregistrez si la Registrul Comertului?

3. Avand calitatea de angajat propriu este obligatoriu sau optional sa inchei contract cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate, Casa Judeteana de Pensii s.a.m.d.?

Stiu ca potrivit Legii 281/2004, va trebui sa ma reautorizez la Min. Justiei in termen de un an de la intrarea in vigoare a legii si sa dau examen la MCC pentru domeniul juridic. Asta este altceva. Ce nu inteleg este: exista vreo legatura intre Legea 576/2004 si Legea 281/2004? Sper sa ma lamureasca si pe mine cineva. Daca am fost prea confuza, please let me know.
Multumesc.

Roxana
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:55
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
raspuns la nelamuriri Aug 15, 2004

Sper sa nu te ametesc de cap si mai tare

Daca te-ai inregistrat la Finante cu autorizatia de la Min. de Justitie (nu cu cea de la primarie) atunci esti sub incidenta legii 178/97 modificata (or should I say, and why not; carpita) cu 281 per 2004.

De retinut, autorizatia ta este valabila pana in iunie 2005 CEL PUTIN (asa cum toate s-au prelungit inainte, eu am siguranta ca si aceasta se va prelungi)... a
... See more
Sper sa nu te ametesc de cap si mai tare

Daca te-ai inregistrat la Finante cu autorizatia de la Min. de Justitie (nu cu cea de la primarie) atunci esti sub incidenta legii 178/97 modificata (or should I say, and why not; carpita) cu 281 per 2004.

De retinut, autorizatia ta este valabila pana in iunie 2005 CEL PUTIN (asa cum toate s-au prelungit inainte, eu am siguranta ca si aceasta se va prelungi)... asa incat, nu ai de ce sa-ti faci probleme pentru moment, pana cand nu expira legal autorizatiile emise de MJ.

Din cate stiu eu, nu este obligatoriu sa te inregistrezi la Registrul Comertului conform legii 178/97, am inteles ca in acest caz a existat o procedura "scurtata" de inregistrare. Insa inregistrarea la Reg. Comertului este obligatorie pentru cei cu autorizatii de la primarie (nu e cazul tau).

Platile pentru sanatate, pensii etc sunt obligatorii pentru toata lumea. Am inteles ca recent aceste lucruri se fac tot la Finante in toata tara (cel putin aici asa este), asa incat mai putine drumuri, sejur placut la Finante

Legea 178/97 modificata ultima data prin 281/2004 si legea 576/2004 nu au legatura intre ele, sunt doua legi diferite, nu cumulative. Singura conexiune este ca alternativa.

Numai bine.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Pierdut in... legislatie






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »